Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2014. május 25. (vasárnap) 20:17
-
Publikálva: 2014. május 25. (vasárnap) 19:46
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 2206
Papírgyűjtés, de hogyan?
Öntsünk tiszta vizet a pohárba, avagy: tegyünk „tiszta papírt” a kosárba!
16.8 tonna papírt gyűjtöttek az iskolások – szól a múltheti történések mezőfalvi krónikája. A szülői munkaközösség által szervezett akcióban évről-évre rekordokat döntöget az összehordott hasznosítható hulladék mennyisége. A megmozdulás hangulatát azonban beárnyékolta az új törvényi szabályozás, melynek következménye lehet, hogy a társadalmi segítség évtizedek óta mélyen berögződött formája 2015-től megszűnik. A mostani gyűjtésen a szülők többségének az volt a véleménye, ha a gyerekeké nem lehet, inkább a kazánban landol majd a papír. Elképzelhető, hogy az eddigi megszokott beidegződéseinket felül kell írni? Több kérdésre is kerestük a választ. A helyzet pontosabb megértésében a 125 településen szolgáltató Vertikál Nonprofit Zrt haszonanyag koordinátora Orsósné Horváth Boglárka volt a segítségünkre:
- Megszűnik-e 2015-től az „Iskolai papírgyűjtés”?
Egyértelmű válasz erre a kérdésre rögtön az elején nem adható, térjünk rá vissza a beszélgetés végén!
- Miért kell az iskoláknak óvodáknak kizárólag a közszolgáltatónak adni 2015-től a szelektív hulladékot, miért nem értékesíthetik piaci alapon?
Jogilag mindig is a közszolgáltató tulajdona volt, csak eddig a média ennek nem kerített nagy feneket, így senkit nem érdekelt. Tömören: az Intézmény nem kereskedhet más tulajdonával.
- Akkor jelenleg hogy gyűjthetnek szabályosan az Intézmények papírt?
Az intézmények sehogy! A legfontosabb, hogy a megfelelő engedélyekkel és tárgyi feltételekkel rendelkező társaság szervezze a gyűjtést. Az iskola, óvoda csak helyet biztosíthat, és segíthet ösztönözni a gyermekeket. Jogilag a gyermekek által összehordott szelektív hulladék a közszolgáltató tulajdona. A megállapításokból következik: csak a helyi közszolgáltató szervezheti a gyűjtést.
Képek a papírgyűjtésről itt! >>>
Szakmai háttér és néhány szakmai vélemény:
. A hulladékról szóló 2012. évi CLXXXV törvény 39. § (1) és (3) bekezdése szerint :
„ (1)Az ingatlanhasználó az érintett ingatlan területén képződő települési hulladékot gyűjti, és azt – a (2) és (3) bekezdésben foglalt kivétellel – a közszolgáltatónak rendszeres időközönként átadja”.
„ (3) A gazdálkodó szervezet, ingatlanhasználó a háztartási hulladékhoz hasonló hulladék részét képező elkülönítetten gyűjtött hulladék kezeléséről a 31. § (2) bekezdésében meghatározottak szerint gondoskodik.”
A fenti szabályozás szerint a gazdálkodó szervezet az elkülönítetten gyűjtött hulladék kezeléséről gondoskodhatna a 31. § (2) és a 13.§ (6) bekezdésében foglaltak szerint.
A Ht. 2.§ 15. pontja a gazdálkodó szervezet fogalmát eltérően határozza meg, eszerint: „a jogi személy, a jogi személyiséggel nem rendelkező gazdasági társaság, az egyéni vállalkozó, valamint az egyéni cég ide nem értve azt a költségvetési szervet, amelyet az államháztartásról szóló törvény szerint közfeladat ellátására hoztak létre;”
Ezen szabályokból következően a költségvetési szerveket a természetes személy ingatlanhasználókkal egyezően szabályozza a törvény, azon jogokkal és kötelezettségekkel felruházva. Ez azt jelenti, hogy az elkülönítetten gyűjtött hulladékot sem adhatja másnak, mint a közszolgáltatónak.
OHÜ szerződés kivonat:
(Melyet az Országos Hulladékgazdálkodási Ügynökség köt a közszolgáltatókkal, hogy a közszolgáltatás keretében begyűjtött, és előkezelt hulladékra támogatást vehessen fel a közszolgáltató) Az OHÜ minden évben az EU-val is szerződik, és Magyarország által vállalt csomagolóanyag mennyiséget a közszolgáltatókkal, mint „teljesítési segédekkel” gyűjteti be.
Ennek ide vágó tartalma:
. óvodákban, alap- ,közép- és felsőfokú oktatási intézményekben, kollégiumokban, egészségügyi intézményekben, szociális intézményekben, valamint egyéb közfeladat ellátására létrehozott költségvetési szervnél keletkezett szilárd hulladék egyes összetevőinek az újrafeldolgozás vagy visszanyerés érdekében az erre a célra kialakított gyűjtőponton, házhoz menő rendszeres járattal, vagy ezzel egyenértékű más gyűjtési módszerrel, a hatályos jogszabályokban rögzítettek szerinti – hulladékgazdálkodási közszolgáltatás keretében történő – elkülönített gyűjtése; továbbá az ezen pont hatálya alá tartozó intézmények, az önkormányzatok, illetve az OHÜ által szervezett rendezvények, kampányok hulladék-mentesítése során végzett, a hulladék szelektált gyűjtésével kapcsolatos tevékenység; továbbá
. óvodák, alap-, közép- és felsőfokú oktatási intézmények által tudatformáló környezetvédelmi akció keretében a Közszolgáltató hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződésének területi hatályán belül történő elkülönített gyűjtés; amennyiben ez a szolgáltatás a Közszolgáltató hulladékgazdálkodási közszolgáltatási szerződésének területi hatálya alá tartozó valamennyi ilyen intézménye számára elérhető.
Továbbá különböző jogszabályok értelmében:
Mivel nem az Intézmény működése során keletkezett szelektív hulladékról van szó, hanem a lakosok által összehordott hulladékról, amit kvázi begyűjt az intézmény, így ez jogi értelmezésben hulladékgyűjtésnek, kereskedelemnek minősül.
Hulladékbegyűjtés csak érvényes Hulladék begyűjtési engedély birtokában végezhető. (Ennek számos tárgyi és személyi feltételei van). Kereskedelem szintén a külön jogszabályban foglaltak figyelembe vételével, és a megfelelő engedélyek birtokában folytatható.
A hulladékok tárolásáról szót sem ejtve…. (megfelelően, erre a célra kialakított gyűjtőhelyen lehet csak gyűjteni, megfelelő engedélyek birtokában, nyilvántartást kell vezetni stb. )
Képek a papírgyűjtésről itt! >>>
Társaságunk álláspontja és az általunk szervezett papírgyűjtés módja:
A közszolgáltató szervezi a gyűjtést. Kihelyezett gyűjtőpontot (konténert) alakít ki, és csak bizonyos időre, 1-2 nap. Mi rendelkezünk az ehhez szükséges engedélyekkel, gépparkkal. A közszolgáltató az intézményekkel, vagyis a KLIK megalakulása óta inkább iskolai alapítványokkal szerződik. A szerződés tartalma csupán annyi, hogy az intézmény biztosítja a helyet, illetve ő felel a gyűjtőedények épségéért, megközelíthetőségéért. A gyűjtési akcióért cserébe támogatjuk a gyerekeket, iskolai szemléletformáló programokat szervezünk, ÖKO játszóházat telepítünk ki. Jelenleg a Vertikál Nonprofit Zrt. 125 településen szolgáltat, ahol minden intézménynek megadjuk a lehetőséget az együttműködésre. Vannak egyedi igények is, de eddig mindig sikerült közös nevezőre jutnunk. Számos intézményben nem csak akció szerű gyűjtést végzünk, hanem egész évben, folyamatosan lehetőségük van a gyerekeknek a szelektív hulladékgyűjtésre. Mondanom se kell, hogy a PET palacknak van a legnagyobb sikere. Ez a kezdeményezés, más környezetvédelmi programokkal kiegészítve már több intézményt juttatott hozzá az ÖKO iskola, óvoda cím elnyeréséhez. Úgy vélem, az iskolai papírgyűjtés nem fog megszűnni, hisz az egész ország érdeke az, hogy minél nagyobb mennyiségben gyűjtsük vissza és hasznosítsuk a szelektív hulladékokat. Azt sajnos nem tudom megjósolni, hogy a támogatási forma milyen módon alakul, vagy épp szűnik meg, de az biztos, hogy ezen akciók időtartama alatt nagy mennyiségű szelektív hulladékhoz jutnak a közszolgáltatók, és ezzel közelebb kerülünk az Európai Unió felé vállalt kötelezettségek teljesítéséhez is – zárta ismertetőjét Orsósné Horváth Boglárka.
A cikk végén már csak egyetlen kérdés marad: Sikerül-e törvényekkel és tudatos neveléssel az évtizedek alatt beidegződött szemléletet megváltoztatni?... Erre majd a társadalom ad választ.