29 | 09 | 2024
Főmenü
Események
September 2024
M T W T F S S
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

„Életünk része a maszk” - kiállítás

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Feke Judit és Virágh Viktória

A kiállítás megnyitójának képei itt! >>>>

 

„Életünk része a maszk” - kiállítás

Az ember csodálatos, mert a legrosszabb helyzetből is ki tudja hozni a legjobbat. Írhatnánk úgy is, hogy csodálatos emberek, akik a legrosszabb helyzetből is ki tudják hozni a legjobbat. Nem kell más hozzá csak lélek és szív, abból is a legnagyobb! Pont egy ilyen személyről szól a híradás egy rendhagyó kiállítás apropóján. Feke Judit maszkvarrói munkássága és a hozzá tartozó közösségi hit tanúságáról szól a történet.

November 15-én 18 órától Mezőfalván a Kiss Kálmán Művelődési Házban „Életünk része a maszk” címmel nyílott kiállítás, ahol Feke Judit különleges és egyéni maszk-kreációiból láthatunk egészen pontosan 214 darabot! A tárlat megnyitójában Virágh Viktória, segítő, barátnő, táncostárs ismertette az alkotót és a kiállítás létrejöttét.

 

 

 

Maszk. Mi juthat eszünkbe e szóról?

  • Arcot fedő tárgy, mely eltitkolja viselője személyazonosságát.

  • Az egészségügy területén: védőeszköz.

  • Borászoknak a seprő letapadását jelenti a pezsgős palack falán.

  • De felidézhetjük az 1994-ben, Jim Carrey főszereplésével készült amerikai filmet is.

Napjainkban azonban - nemtől, kortól, foglalkozástól függetlenül - mindenki öltözetének elengedhetetlen része.

2020 tavaszán kellett megbarátkoznunk vele, aztán rövid időre elfelejthettük, ám sajnos ismét aktuálissá vált vele való kapcsolatunk. Ennek apropóján pattant ki a most megnyíló kiállítás gondolata az alkotó fejéből, melyben a szemlére kerülő darabok Feke Judit, Magyar Teátrum Díjas női szabó keze munkáját dicsérik.

Nagy Csilla, Vajnárné Rózsa Feke Judit és Virágh Viktória

 

Hogyan is kezdődött a maszkok gyártása?

A koronavírus első hulláma idején Judit szomszédasszonya, Póschné Erzsike - aki a Szent Pantaleon Kórházban dolgozik - megkérdezte, varrna-e részükre néhány maszkot, mert ami van, az nem elegendő. Jutka, aki mindig szívesen áll jó ügyek oldalára, természetesen elvállalta. Ekkor készült el az első 50 darab védőeszköz. Társnak találta maga mellé Nagy Csillát, aki közművelődési munkatársként dolgozik itt, Mezőfalván, s a helyi élet tevékeny tagja. Szabtak, béleltek, varrtak, vasaltak. Nem csak a kórháznak, hanem községünk valamennyi lakójának, aki jelenléti feladatvégzéssel teljesített a munkahelyén.

Judit az adni-vágyás rabja lett, ezért is lépett be a Szegeden létrehozott „Maszk Angyalok” csoportjába. Az „Angyalok” egymást inspirálva, sokszor éjt nappallá téve, szívvel-lélekkel, ingyen gyártották a maszkokat.

Hiszen, ha volt is elegendő maradék szövet, nem lehetett hozzá gumit kapni. Mi legyen helyette? Juditék összegyűjtötték a rokonoktól, szomszédoktól, ismerősöktől a régi pertliket, mosták, vasalták, méretre vágták azokat. Ha pedig hírt kaptak arról, hogy a közeli települések valamely rövidáru boltjába gumiszalag érkezett, azonnal utaztak, és sorban álltak - akár néhány méterért is.

Csak az első vírushullám idején kettőezer darab maszk készült, melyhez 160 m2 -nyi szövetet és 800 m gumiszalagot használtak fel.

A pénzügyi ráfordítások (anyagár, postaköltség) és a sok-sok munkaóra miatt a második hullámban már nem tudta ingyen vállalni ezt a feladatot Jutka. Nem elégítette ki azonban az egyszerű, hétköznapi „ál-arcok” készítése, ezért elkezdett csipkés, divatos, férfi és női mintás, különféle foglalkozásoknak megfelelő arcfedőket varrni. Ekkor jelentkezett egy maszkversenyre is, ahová érdekes, különleges maszkokat kellett gyártani.

Judit a folklór, népviselet témakörében gondolkodott, hiszen a mai napig szívügye, örök szerelme a viseletkészítés. Elkészített, beküldött munkadarabját, mellyel közönségdíjas lett, megtekinthetik majd a kiállításon. Jutka családja pedig büszkén öltheti magára azokat a nyereménypólókat, melyeket az elkészült maszk fotója díszít.

 

Örömmel mondhatjuk, hogy szerte az országban ismerik és elismerik Feke Judit munkáját. 20 évig volt öltöztető, jelmezkészítő a dunaújvárosi Bartók Kamaraszínház és Művészetek Házában. Jelmezeket varrt híres színésznőknek, színészeknek, többek között: Bozó Andreának, Vándor Évának, Kútvölgyi Erzsébetnek, Csankó Zoltánnak, Mikó Istvánnak.

2004-ben egyéb elismerései mellett Mezőfalváért díjat kapott.

2015-ben a szakma magasrangú, országos elismerését vívta ki, és kitüntették a Magyar Teátrum-díjjal.

Szerteágazó kapcsolatait kihasználva, a kemény vírushullámokat meglovagolva továbbra is küldetésének érezte az „Angyalkodást’. Szükség szerint egységes vagy névre szóló maszkokat varrt az alábbi szervezetek, klubok, munkahelyek részére:

Dunaújvárosi Szent Pantaleon Kórház Fejér Megyei Szent-György Egyetemi Oktató Kórház nagyvenyimi Szent Ferenc Szegénygondozó Nővérek Szeretetotthona szegedi betegápolók Erdély, Csíkszeredái néptáncosok székesfehérvári nyugdíjasok Bartók Táncszínház.

Bartók Kamaraszínház és Művészetek Háza színészek, munkatársak Varidance Táncegyüttes paksi Tűzvirág Táncegyüttes dunaújvárosi Kereskedelmi és Hitelbank mezőfalvi rendőrök, tűzoltók, postások.

Mezőfalvi Néptánc Együttes, melynek - bár már letette táncoscsizmáját - még mindig oszlopos tagja.

                


 

Hova lehet még tovább fejlődni e téren? Például a környezettudatosság, fenntarthatóság irányába: újrahasznosítható, ökotermékek gyártásával. Judit hitvallása, hogy a lehetőségből, ami a munka, mindig csodákat lehet kihozni. Buzgalmát, adakozókedvét, optimizmusát folyamatosan fenntartja a sok köszönet és hála, melyet munkájáért, emberségéért kap, valamint a segítő kezek, melyekre mindig rátalál, vagy éppen őrá találnak.

Remek példa erre ez a kiállítás is. A helyszínt Mezőfalva Nagyközség Önkormányzata a rendelkezésére bocsátotta. Terveinek megvalósításában ismét Nagy Csilla segítette. A kiállított bábok, szemek megalkotásához szintén meglelte a legmegfelelőbb segítséget Vajnárné Szili Rózsa személyében. Rózsa rajzait látva Judit rögtön tudta, őt kell megkérnie a tárlat összképének teljessé tételéhez.

S még egy apróság: Ha bárki önök közül utazni készül, feltétlenül Judittal tegye! Nála mindig van egy plusz maszk, melyet szívesen ajándékba ad annak, aki rászorul, vagy egyszerűen csak kedves vele - legyen az diák, kalauz, buszsofőr.

Köszöntőm végét Judit gondolataival zárom: „Boldoggá tesz az alkotás gyönyörűsége, és a beteljesülés öröme tölti el a szívem, ha munkáimmal másnak örömet szerezhetek!”

Kívánom, hogy december 12-éig minél több embernek szerezzen örömet e kiállítás megtekintése! - hallhattuk a megnyitóban.

A hivatalos pillanatok után maga az alkotó beszélt egyes műveinek létrejöttéről. A különleges maszkok varrásáról, a nehézségekről, a baráti csatlakozásokról, segítségekről. A kiállításon láthatunk egészen speciális darabokat is, melyek külön intézmények, civil egyesületekre szabottan készültek. Megszemlélhetünk olyan darabokat is, amik a pandémia idején nehéz helyzetbe került emberek hordhattak, vagy éppen társadalmi, családi rendezvények alkalmával nyújtottak védelmet a viselőjének. Természetesen nem maradhatott el azoknak a személyeknek a megemlítése sem, akik Juditot bármilyen formában segítették a maszkok varrásakor, a megfelelő helyekre való eljuttatásakor. Érdemes tehát december 12-ig felkeresni a mezőfalvi Kiss Kálmán Művelődési Ház kistermét és megnézni a kiállítást!

              

 

Share