Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2014. március 30. (vasárnap) 22:48
-
Publikálva: 2014. március 30. (vasárnap) 22:19
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 2126
Több kép a barangolásról itt! >>>
Tavasszal színpompás, virágzó természet hívogatja a túrázni, kirándulni vágyókat. Számos külföldi és hazai látnivaló mellett érdemes közvetlen környékünkön is körülnézni. Mezőfalván a sárbogárdi útról a két kamionparkoló közötti földúton indulhatunk Bolonvár felé. Kerékpárral, autóval csak néhány perc, de gyalog sem több húsznál. Kiérkezve csodálatos látvány fogadja a túrázót. A tavaszi hérics sárgán virító kis bokrai színesítik a környezetet. A növények egyik nagy rajongójával Danyi András nyugdíjas földrajz és biológia szakos tanárral mi is bejártuk Bolonvár dombjait:
Danyi András földrajz és biológia szakos tanár
- Mit érdemes tudni a növényről?
- A tavaszi hérics (Adonis vernalis) március végétől május közepéig virágzik - kezdte ismertetőjét a tanár úr. Mérgező növény, melyet hívogató színe ellenére kerülnek az állatok. Régen csibedöglesztőnek nevezték. Gyöktörzsében (rizómában) képződő alkaloidát a népi gyógyászatban is használták vizelethajtó, szívnyugtató, koszorúér-tágító hatóanyagai miatt. A virág a magasabb dombokon, ősgyepeseken fordul elő. A növények példányai már a honfoglalás idejében megtalálhatóak voltak ezen a területen, de a mögöttünk látható Bolonvár egykori lakói is találkozhattak vele.
Kovács Sándorné és a mezőfalvi kötődésű Ekler Györgyné a virágok kedvéért jött a Bolonvárra
- Milyen veszélyek leselkednek az élőhelyekre?
- A mezőgazdasági tevékenység – szántás, vetés - jelentősen beszűkíti az élettereket. A megmaradt részeken pedig fokozatosan növekszik a terhelés a kaszálások és legeltetések miatt. Szerencsére a gazdák már figyelnek a természeti értékekre. Az itteni földtulajdonos is jól kezeli a területet. Úgy alakítja ki gazdálkodását, hogy az ne okozzon kárt. Nem is hajtja ki legeltetni az állatait, csak jóval a virágzást követően. A művelésből kimaradt területekre pedig állami kárpótlást lehet lehívni, ami ösztönzőleg hat a természetmegóvásra.
- Az utókornak hogyan adhatjuk át az itteni értékeket?
- Még aktív pedagógus koromban magam is hoztam ki diákokat, de tudomásom szerint látogatják a területet tanáraikkal a mostani osztályok is a Föld napja alkalmából. Tehát tanítással és gyakorlati megismertetéssel sokat tehetünk élővilágunk megőrzésének érdekében. Egyre népszerűbb a hely a kicsi virágnak köszönhetően. Újabban Hérics-túrának is nevezik az útvonalat.
Tavaszi Hérics kollekciónkért kattintsanak ide! >>>