03 | 05 | 2024
Főmenü
Események
May 2024
M T W T F S S
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Karácsony a lakásotthonban

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Képek a a lakásotthonok karácsonyi ünnepségeiről itt! >>>

Karácsony a lakásotthonban

Egy hely, ahol szeretet ereje, a törődés naponta „csodát” tesz

A keresztény világ legnagyobb ünnepén a karácsonyi hangulatban sokan igyekeznek megteremteni az ünnep meghitt légkörét. Vannak, akik családban, mások családtól távol, vagy éppen egyedül készülnek az év legszentebb eseményére. Léteznek azonban olyan helyek is, ahol a társadalom legvédtelenebb korosztályába tartozók, az árva, félárva, vagy éppen családi környezetből valamilyen oknál fogva kikerült gyerekek számára kell biztosítani a társadalmi beilleszkedés esélyét. A mezőfalvi lakásotthonokban jártunk, ahol a hazautazás előtti közös karácsonyi ünnepségen fogadták a Mezőhír és Dunaújvárosi Hírlap tudósítóját.

Őszinte, tiszta tekintetük komoly felhívást jelent a felnőttek felé: előítéletek nélküli esélyt kell adni mindenkinek!

További képek itt! >>>

A lakásotthonokba gyámhivatali határozat alapján kerülnek be a gyerekek. A fiatalok zömében fél, vagy egész, de szegény családokból kerülnek ki, ahol nem tudják biztosítani a fűtést, lakhatást, élelmet, illetve nem járnak rendesen iskolába és úgy gondolják a szülők, talán itt jobban kontroll alatt lehetnek. A hozzátartozókkal tarják, tarthatják a kapcsolatot. Van, hogy hétvégén hazamehetnek, mert nem akarják szétválasztani a családokat, hiszen mégiscsak ők a vér szerinti szülők. A gyermekvédelmi törvény értelmében a 12 év alatti gyerekeket nevelőszülőkhöz kell elhelyezni. A gyermekotthonokba ezen életkor fölött lehet bejutni. Kivételt képeznek a testvérpárok. A gondozottak teljes körű ellátásban részesülnek, ami nemcsak az étkezésben és ruházkodásban merül ki, hanem a családi pótlék segítségével korhatár szerint kapják a zsebpénzt. A lakásotthonokban a gondozás 18 éves korig tart. Optimális esetben ezután a szülő fogadni tudja a gyermeket, de utógondozásra is lehetőség van Székesfehérváron és Előszálláson. A tanulmányok folytatás esetén ez egészen a 21-24 éves korig elérhető ellátási forma. A Fejér Megyei Gyermekvédelmi Központhoz tartozó két mezőfalvi lakásotthonban összesen 22 férőhellyel rendelkeznek. Jelenleg 18 gyermeket gondoznak. A hosszabb ideje ott élők már egységes, jó kis csapatot alkotnak. A napi feladatok mellett helyben és a megye más településein is részt vesznek közösségi eseményeken, találkozókon. Legutóbb például a székesfehérvári adventi rendezvényeken szerepeltek szép sikerrel. A karácsony érzelmileg különösen nehéz időszak számukra. Tiszta, szépen rendezett szobákban a gondozóknak szánt meglepetésműsorral készültek a közös ünneplésre. Volt, aki büszkén mutatta a kis életteret, ami egész évben otthonul szolgál. Egy másik a becsomagolt dobozok mögé bújt szemérmesen, hogy őt ne is lássa az idegen, és akadt olyan is, aki az ágyon fekve, arcát párnába rejtve, halkan sírdogált. A gyertyagyújtás idejére aztán mindenki összeszedte a bátorságát. Felsorakozva a nevelők és gondozók előtt olykor könnyek közt elérzékenyülve adták elő produkcióikat, melybe saját életük szomorú történeteit is beleszőtték. Őszinte, tiszta tekintetük komoly felhívást jelent a felnőttek felé: előítéletek nélküli esélyt kell adni mindenkinek!

... és akik nagyon sokat tesznek a gyerekekért. Egy volt otthonos így fogalmazott: "Nekem 5-6 anyukám van!"

A mezőfalvi gyermekotthonban 9 gyermekfelügyelő, 2 házvezető nevelő, egy félállású fejlesztőpedagógus, egy otthonvezető, és egy gyermekügyi ügyintéző (2014-től gyermekvédelmi gyám) gondoskodik az otthonba kerültekről. Jelenleg félállású pszichológust keresnek. Példaértékű munkájuknak köszönhetően sok gyermek sikeresen illeszkedett be a társadalomba. Többen közülük a mai napig tartják a kapcsolatot társaikkal és nevelőikkel.

 

Share
A cikk megtárgyalása a fórumon (1 hozzászólás).