28 | 04 | 2024
Főmenü
Események
April 2024
M T W T F S S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Baracs-Kisapostag-Dunaföldvár: Légi akrobaták táncoltak az égen

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Baracs-Kisapostag-Dunaföldvár: Légi akrobaták táncoltak az égen

Levegőben száguldani nagy sebességgel sokunk vágya, de csak keveseknek adatik meg. Akik viszont eljutnak a felhők fölé, azok egy életre megfertőződnek a földtől elrugaszkodott szabadság ízével. Nem csoda, ha mindig visszavágynak. A III. Baracs-Kisapostag-Dunaföldvár repülőnap bemutatói közül olyan különleges produkciót láthattunk, mint Horváth Zsolt dunaföldvári polgármester és Szakács Gábor szuperszonikus landolása egy L29-es kiképző vadászrepülőgéppel, Veres Zoltán műrepülő világbajnok légi attrakciója, valamint Vári Gyula Jak-52-es bemutatója. A földet érés után beszélgettünk a levegő akrobatáival:

Horváth Zsolt: 1978-ban Kisapostagon lépett be először a repülőtér kapuján. Az akkori repülő klub szárnyai alatt ismerkedett meg az aerodinamikával. 1984-ben kormányközi egyezmény alapján a Szovjetunióban szuperszonikus és helikopteres képzésben végzett. Vadászpilótaként Kecskeméten, Taszáron szolgált. 1996. december elsején hagyta abba az aktív vadászpilóta tevékenységet. A III. Baracs-Kisapostag-Dunaföldvár Repülőnapon kollégájával egy L29-es kiképző vadászrepülőgéppel landolt, aminek 600 kilométer/óra a sebessége régi nosztalgikus érzéseket ébresztett benne.

- Technikailag eljuthatunk a madarakhoz hasonló repüléshez? – érdeklődtünk Horváth Zsolt polgármestertől. - A tudomány mai állása szerint kétféle módon, levegőnél könnyebb és nehezebb eszközökkel győzhetjük le a gravitációt A biológiai fejlődés miatt soha nem érjük utol a madarakat repülés tekintetében. A technika fejlődésével azonban egyre komolyabb, egyre jobban megbízható szerkezetek birtokába jutunk. A mai világunk elképzelhetetlen repülés nélkül, hiszen kontinenseket szeretnénk minél gyorsabban átszelni. A cél a polgári repülésnél, hogy költséghatékonyabban sikerüljön a helyváltoztatás. A sportrepülésnél pedig kapukat kell nyitni, mert még mindig misztikum a repülés. Az ultrakönnyű repülők megjelenésével tágul ez a kör. Akkor lesz populáris, mikor egy jó minőségű autó árához közelít a lehetőség. A klubok keretén belül olcsóbban megoldható. A repülés mindig veszélyes üzem. A biztonsághoz elméletileg és gyakorlatilag is nagyon jól fel kell készülni, mellette pedig ugyanez vonatkozik a technikára is. A levegőben nincs parkolási lehetőség! A tévedésnek tragédia a vége, vagy elmondhatjuk: megúsztuk! A kluboknak itt van nagy felelőssége, mivel ők taníthatják meg a jelentkezőket a fegyelemre, a rendre és a napra kész tudásra, gyakorlatra. Ezt szem előtt tartva tényleg élvezet lesz a repülés.

Vári Gyula a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Hadműveleti és Kiképzési Főnökség kiképző tisztje

- Félt már valaha? A földön vagy a levegőben érzi jobban magát? – kérdeztük Vári Gyulát a Szentgyörgyi Dezső Repülőbázis Hadműveleti és Kiképzési Főnökség kiképző tisztjét, több rangos verseny, például a Royal International Air Tattoo "Abszolút kategória" győztesét:

- Aki az ellenkezőjét állítja, nem mond igazat. Fontos megjegyezni, a félelemnek nem pániknak kell lenni. Az egészséges félelemben a fejünk és az eszünk tiszta. Mindig tudjuk mit teszünk. Ezért is fontos az alapos, fegyelmezett felkészülés. Enélkül nincs igazi repülés! A földön és a levegőben is otthonosan mozgok, kivéve a vizet. Nem régen voltunk csónakkiránduláson. Öt perc alatt kétszer borultunk fel. A magyar repüléssel kapcsolatban: Európát járva jól látszik, mennyivel egyszerűbb máshol repülni. Például Csehország, Szlovákia nem annyira bürokratikus. Az állami támogatások és az elvárások is sokkal magasabbak. Nem ideális a nyugati országok túlzottan szabályozott rendszere sem. Valahol a középút az igazi. Az árak csökkenésével egyre több embernek lesz kedves sportja a repülés. Manapság egy középkategóriás autó árából vásárolhatunk repülőgépet. A repülést csak klubok keretén belül képzelem el. Ők képesek megfelelő szakmai és gyakorlati segítséget adni a pilótáknak.

Veres Zoltán műrepülő világbajnok

További képek itt! >>>

- Veres Zoltán műrepülő és Guinness rekorder világbajnokunk rendhagyó módon kezdte pályafutását: - Gyerekéveimben nem a reptéri kerítésbe kapaszkodva álmodoztam. 16 éves koromig erdőmérnöknek készültem. Egy reggeli ébredésénél jött a repülés utáni vágy. A nyíregyházi főiskolán végleg determinált lett a sorsom. Életem során soha nem hagytam el a polgári repülést. Először egy kisebb charter cégnél, majd a Malévnél töltött 16 év után a Légügyi Hivatalnál dolgoztam öt évet. A mai napig itt vagyok vezető vizsgáztató. Addig lehet ezt a sportot művelni, amíg jól érzi magát, és biztonságosan repül az ember – hívta fel a figyelmet a műrepülő világbajnok.

 

Share