Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Kultúra
-
Utoljára módosítva 2023. május 28. (vasárnap) 13:28
-
Publikálva: 2023. május 28. (vasárnap) 13:09
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 1121
Pünkösdi királynéjárás
Élő pünkösdi hagyomány Mezőfalván
Népviseletbe öltözve tíz leány járta a falu utcáit a házakhoz betérve, pünkösdi királynéjárást tartani. A házigazdák süteménnyel, itallal köszönték meg a jókívánságokat.
A pünkösd a húsvét után a hetedik vasárnapon és hétfőn tartott keresztény ünnep, amikor a kereszténység a Szentlélek kiáradását ünnepli. A magyar kultúrában több népszokás is kapcsolódik a pünkösdhöz. Közülük Mezőfalván a pünkösdi királynéjárást elevenítették fel a falu néptáncos lányai május 28-án, vasárnap délelőtt. Gyalog keltek útra, gyönyörű népviseletei ruhákban és apró kosarakkal a karokon, hogy táncjátékkal kívánjanak nagyra nővő kendert a vendégfogadóknak.
„Eredetileg négy (később több) nagyobb leány körbevitt a faluban egy ötödiket. Ő a legkisebb, a legszebb. Énekelnek, és jókívánságokat ismételgetnek. Megálltak az udvarokon, majd a pünkösdi királyné feje fölé kendőt feszítettek ki, vagy letakarták őt fátyollal. Énekeltek, közben körbejárták a királynét, a végén pedig felemelték, s termékenységvarázsló mondókákat mondtak. Az énekek és a mondókák végén ajándékot kaptak. A Dunántúlon jellemző termékenységvarázslással összekötött szokás később adománygyűjtéssel párosult.” - olvasható a népszokásokat rögzítő ismertetőben.
Az idén Mezőfalván tizennégy helyre látogattak el a pünkösdölő néptáncos lányok.
Videó az alábbi linkre katintva látható!
https://www.youtube.com/watch?v=15PEsiSkZCQ