Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2013. március 25. (hétfő) 21:50
-
Publikálva: 2013. március 25. (hétfő) 21:32
-
Írta: Információ a szemétszállításról- közérthetően
-
Találat: 2377
Szakértőt kerestünk meg, hogy közérthetően elmagyarázzuk olvasóinknak, miként működik január egytől a szemétszállítás településünkön, és a környező községekben. Az írásban arra is fény derül, mit, miért, és mennyit kell fizetnünk az új hulladéktörvény értelmében. A tanulságot mindenki levonhatja, azután lehet gondolkozni, mit várhatunk a jelenleg folyó tárgyalásoktól!
Nos tudomásom szerint:
3 pillére van a jelenlegi hulladékgazdálkodási közszolgáltatásnak
1. 2012. évi CLXXXV. Törvény a hulladékról, mely 2013. január 1-jén lépett hatályba
2. Közép-Duna Vidéke Hulladékgazdálkodási Önkormányzati Társulás
3. Magyar Energia Hivatal
Az egész a törvényi háttérrel kezdődik:
1. az önkormányzat szerződést köt a közszolgáltatóval a helyi hulladékgazdálkodási feladatok ellátására (közszolgáltatói szerződés)
2. a lakosság köteles az önkormányzat által leszerződtetett közszolgáltatónak átadni az ingatlana területén keletkezett háztartási hulladékot, illetve a háztartási hulladékhoz hasonló jellegű, akár szelektíven gyűjtött (főként, papír, műanyag, fém) hulladékot.
3. a lakosság köteles a hulladékszolgáltatást igény bevenni, a díjat megfizetni. (38. §)
Társulási csavar:
A Ht. 36. § (1) A települési önkormányzatok hulladékgazdálkodási feladataik ellátása érdekében egymással társulhatnak. A társulás tartalmát és feltételeit a helyi önkormányzatok társulásaira vonatkozó jogszabályok keretei között társulási megállapodásban állapítják meg.
Az ürítési gyakoriságot rendeletben határozzák meg, DE a törvény útmutatása szerint köztisztasági, járványügyi szempontokat figyelembe véve, a biológiailag lebomló hulladékokat is tartalmazó edények heti egyszeri ürítés mindenhol kötelező.
Értesüléseim szerint a társulásban van rögzítve, ahogy a Dunanett Kft oldalán is olvshatjuk, kibővített hulladékgazdálkodási közszolgáltatást vehetünk igénybe... (vagyis a díjat ki kell fizetnünk a szolgáltatásra, tehát akkor is ha nem vesszük igénybe, nem rakunk ki semennyi szelektív hulladékot).
Ez a kibővített tartalmaz évi 8 alkalommal házhozmenő zöldhulladék gyűjtést, és évi 12 alkalommal házhoz menő szelektív gyűjtést (papír, műanyag, tetra pack, alu doboz).
Így alakulhatott ki az a faramuci helyzet, hogy ahol eddig kétheti szállítás volt, több mint a duplájára emelkedett a szállítási gyakoriság és ezzel a díj is.
eddig, évi 26 ürítés -> heti 1* ürítéssel évi 52 ürítés -> majd ezt még a szelektívvel megspékelve 72 ürítés/év... (26 kontra 72)
És még csak most jön az energiahivatal.
Ugyanis a Ht. 47 § (4) bekezdése szerint a hulladékgazdálkodási közszolgáltatási díjat a Magyar Energia Hivatal (a továbbiakban: Hivatal) javaslatának figyelembevételével a miniszter rendeletben állapítja meg.
Tudni kell, hogy a Ht. biztosít kedvezményt is,
51 § Az üdülőként nyilvántartott, valamint az időlegesen használt ingatlannal rendelkezõ tulajdonosok esetében a hulladékgazdálkodási közszolgáltatás díját az állandó lakóingatlan tulajdonosára meghatározott díjjal arányosan – a település és az ingatlan jellegére, valamint a használat rendszerességére és az időlegességre tekintettel – kell megállapítani, de nem lehet kevesebb az éves díj 50%-ánál. Ezen felül az önkormányzatok egyedi megállapodás szerint (és a saját rendeletükben rögzítés után) település szinten további kedvezményeket állapíthatnak meg. Pl. átvállalja az önkormányzat a 75 év feletti, egyedülálló polgárok hulladékszállítási díjának 80 %-át (EZ CSAK EGY PÉLDA VOLT!)
TÉNYEK:
Még nincs megállapítva az energia hivatal által díj.
Eltelt az első negyed év... A közszolgáltatás folyamatos, a szolgáltatók végzik a hulladékgyűjtést, sőt a házhoz menő szelektív gyűjtést is! Ezért érthető, hogy kiadás oldalon gyűlnek a forintok, de számlázás nélkül nincs bevétel. Ezért döntöttek a szolgáltatók az első negyedéves számlák kiküldése mellett. A számlázáshoz nincs hozzáfűzni valóm :) annyit mondhatok, ki így, ki úgy számlázott... Természetesen a reális álláspont az volt, hogy a tavalyi árak inflációval történő számlázása lett beállítva. Hisz lépni kellett, de díj nem volt, és sem a szolgáltató, sem az önkormányzat nem állapíthat meg díjat... Tehát várunk...
/Dióhéjban kicsit flegmán összefoglalva:
Az okosok hoztak egy törvényt (heti 1* üríteni kell); EU de szelektívet is gyűjtsünk ám!, KDV oh oké, hogy? házhozmenőbe mert az milyen jó külföldi gyakorlat.. dupla ürítés kell? sebaj... (az hogy ez Magyarország és nem külföld, az senkit nem érdekelt... hisz a magyar emberek nincsenek ráállva a szelektív gyűjtésre, sajnos még a szelektív szigeteket sem veszik igénybe..)
Jah hogy ennek még költsége is van.. Szolgáltató, önkormányzat, alvállalkozó NEM SZÁMÍT ... majd egy harmadik fél, az "íróasztal mögött ülő Energia Hivatal" no majd Ő megmondja mindezt mennyiért./
Itt a Ht. linkje, hátha valaki mélyebben beleolvasna
http://www.kormany.hu/download/e/ad/b0000/20121201093922.pdf