Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2017. március 19. (vasárnap) 21:42
-
Publikálva: 2017. március 19. (vasárnap) 21:31
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 1758
„Szemét” ügy, avagy unokáink is látni fogják
Virágligetek helyett szeméthegyek nőnek a tavaszi erdőben. Az emberiség egyik legnagyobb problémája a hulladékkezelés. A földön több millió tonna szemét hever a természetben. Vannak országok, ahol megélhetést jelent, és vannak olyan államok, ahol nem tudnak megbirkózni a feladattal. A tengerek szennyezéséről pedig külön irodalmat lehetne – mint ahogy van is – vezetni. A kár felbecsülhetetlen, de az emberiség még nem tudja elég komolyan venni a környezetszennyezés hatásait. Magyarországon sem rózsás a helyzet. Vannak próbálkozások, viszont félő, unokáinkon csattan majd az ostor!
Sajnos bármelyik település szélén fotózhatunk ilyen felvételeket >>>
A tavaszi nagytakarítás árnyékos oldala
A tavasz gyönyörű évszak! Sorra nyílnak a kerti és vad virágok a természetben. Csak egy dolog zavarja szemet, az út menti szeméthegyek is „virágzásnak” indulnak! Általában a téli csapadék jótékonyan elfedi az emberi tevékenység természetkárosító tetteit, az évszakváltás azonban egyből megmutatja, milyen is a környezetünk valójában. A települések rengeteg erőfeszítései ellenére alig változik ez ügyben valami. Körképünkben a szeméthegyek tetejét kapirgáljuk egy kicsikét.
Úton, útfélen látni az egyre szemetesebb árokpartokat, ligeteket, földeket. A vécécsészétől a hűtőgépeken át az építési törmelékig, az autógumiig szinte minden megtalálható a fák, bokrok tövébe kihordott kupacokban. A városkörnyéki települések vezetőit és lakosokat kérdeztünk az üggyel kapcsolatban.
- Baracson a Hatos út melletti bekötőnél és a Mezőfalva - Nagyvenyim felé vezető út mentén egy hármas csomópontban találhatunk illegális szemétlerakásokat – informálta a helyzetről lapunkat Várai Róbert polgármester. Több mint tíz éve rendszeresen összeszedjük ezeken a területeken a hulladékot. 25-30 ember próbálja eltüntetni a szeméthalmokat. Sajnos az igyekezet ellenére sem csökken a mennyiség. Évente 10 köbméter szeméttől szabadítjuk meg a környezetünket. Önkormányzati intézkedési szinten tettünk már lépéseket. Három esetben találtunk beazonosítható címet a kupacokban, melyből egy esetben tudtunk teljes sikert elérni, és eltakaríttattuk a szemetet – hangzott a biztató válasz.
Mezőfalva, Nagyvenyim és Baracs közigazgatási területének találkozása
- Nagyvenyimen tekintetében szintén a három faluval közös határpont az egyik neuralgikus pont, valamint a temető környéke még veszélyeztetett terület – mondta kérdésünkre Vargáné Kaiser Katalin polgármester. A szemétgyűjtő társadalmi összefogás támogatása mellett komoly anyagi áldozatokat fordít az önkormányzat az illegálisan lerakott szemét megszüntetésére. Évente több százezer forintos költséggel vitetjük el. A környezetvédelmi bírságalapot fordítjuk a feladatra. Ezen kívül a helyi médiafelületeket is felhasználjuk a lakosság tájékoztatására, hol, milyen hulladékot lehet, illetve nem lehet elhelyezni – kaptuk az információt Nagyvenyimről.
Ménesmajorhoz vezető út oldalában is elszomorító a helyzet, teherautószámra nyílik a "hulladékvirág"!
- Mezőfalván a település külterületének tíz pontján is gyűlnek a halmok. A szeméthegyek ellen társadalmi összefogással, közös akciókkal és a helyi hulladékszállítás lakosságbarát kialakításával próbálják felvenni a harcot – informálta újságunkat Sóki László polgárőrparancsnok. Sajnos sokan a helyi szemétszállítási díjban foglalt három lehetőség ellenére sem tudják a helyes megoldást, pedig lomtalanítás és zöld járatok is rendelkezésre állnak. Az iskola, óvoda oktató-nevelő munkája is próbál hozzájárulni a lakosság környezettudatos szemléletének kialakításához. Van még munka – fogalmazott zárszavában a polgárőrök parancsnoka.
Kisapostagon szintén az utak, földek mentén kiszórt hulladék okoz gondot, plusz még a Duna vonalában található szemétlerakások. Helyi szinten több intézkedés is történt – mondta kérdésünkre Nagy Attila polgármester. Szelektív gyűjtés, nagyméretű konténerek szolgálják a lakossági igényeket, ezért inkább más településekről hozhatják a szemetet a véleményünk szerint. Itt is társadalmi összefogással próbálunk a szemtéttelenítéshez hozzájárulni – válaszolt a felvetésünkre Nagy Attila.
Az eldobált szemét fronton tehát tart a harc, vannak sikerek, megoldások, de győzelem biztosan nem lesz még egy darabig, amire sajnos mindennap látjuk a bizonyítékot.