25 | 11 | 2024
Főmenü
Események
November 2024
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Nagykarácsony: Teltházas táncházas – moldvai dallamokra járták a táncot

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Fotók a rendezvényről itt! >>>

Nagykarácsony: Teltházas táncházas – moldvai dallamokra járták a táncot

Korhatár nélkül

Kicsiknek és nagyoknak egyaránt príma szórakozási lehetőség a néptánc. Szombat délután 17 órától a Vörösmarty Mihály Általános Iskola tornatermében a Tindia együttes zenéjére közel kétszázan tanulták a moldvai lépéseket. A Nagykarácsonyi Néptánc Egyesület először rendezett közös találkozót a műfaj kedvelőinek. Eltűnt helyi hagyományt szeretnének újjá éleszteni. A táncház előtti percekben Várai Tamást a program fő szervezőjét, a néptáncosok vezetőjét kérdeztük.

- Saját szervezésben először állunk a nagyközönség elé. Annak idején a környéken is elég népszerű volt a táncházkultúra, a néptánc. Egy időre azonban eltűnt ez a fajta szabadidős tevékenység. Talán 5-6 éve híre sem volt. Programunkkal újra szeretnénk behozni a köztudatba, hogy mennyire jó szórakozást nyújt népi kultúránk felelevenítése, ápolása – beszélt lapunknak a rendezvény céljáról a táncvezető.

- Melyik az a korosztály, akiket érdekelhet?

- A táncosok körében mindenképpen népszerű lehet, de a tánc és a zenekedvelők körében is kedvező fogadtatásra találhat. Nagyon bízunk benne, hogy rendezvényünk nemcsak helyi szinten, de a környékbeli települések lakosainak körében is megállja a helyét. Olyan százötven-kétszázra saccoljuk a résztvevők létszámát.

- Mit lehet tudni a nagykarácsonyi táncosokról?

- 2015 januárjában alakult az együttes, és nagy örömünkre most már egyesületté válhattunk. Az első próbákon húsz fő próbálgatta a lépéseket. Jelenleg harmincnyolcan járnak hozzánk a hatévestől a harminchat évesig. A szakmai repertoárban igyekszünk minél többféle tájegység táncaival megismerkedni. Egyelőre nem a koreográfián van a hangsúly, hanem az adott terület, kultúra sajátosságainak megtanulásán. Természetesen az idő és a tudás előrehaladtával a közönség elé tárható produktum is szóba jön majd. Rendkívül színes az érdeklődési körünk, így a magyarországi táncok, mint például a mezőföldi, vagy a kalocsai táncok mellett erdélyi táncdialektusokat is beillesztünk a műsorfüzetünkbe. Ennek lehetnek tanúi a mostani alkalom résztvevői is – zárta a program rövid ismertetőjét a Nagykarácsonyi Néptánc Egyesület vezetője.

- Végezetül, miként találkozott Nagykarácsony és Várai Tamás?

- Czuppon Pétert, a mesteremet keresték meg a feladattal korábban. Ő első körben rám gondolt, aminek nagyon örültem. Egyeztetés után tartottunk itt egy próbavezetést, ahol sikeresen egymásra találtunk – válaszolt a kérdésre Várai Tamás.

Nagykarácsony nevének hallatán eddig mindenkinek a Mikulás, a karácsonyi ünnepkör eseményei ugrik be, pedig a Dunaújvároshoz közeli faluban ennél sokkal színesebb kulturális élet zajlik. Ezek közül csak az egyik ilyen történet a néptánc helyi felélesztése. A szombati kitűnő hangulatú táncház biztosíték lehet a sikeres folytatáshoz. A jelen példa mutatja a falun, a vezetőn és a szakmán nem múlik.

A képre kattintva indul a videó!

Share