Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2018. december 01. (szombat) 15:47
-
Publikálva: 2018. december 01. (szombat) 15:26
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 1266
Mezőfalván az idei legnagyobb esemény az új szerkocsi megérkezése volt
Évet értékeltek Mezőfalva és Baracs önkéntes tűzoltói
Nyugodtan alhatunk, a jövőben is számíthatunk rájuk!
Már láthatóan itt a 2018-as év vége, ezért egyre több civil társaság tart éves beszámolót, kellemes karácsonyi, vagy éppen év búcsúztató összejövetelt. November 30-án, pénteken este a mezőfalvi Sport büfében két sikeres és fejlődő szervezet a Mezőfalva ÖTE és a Baracs ÖTE tagjai ültek ünnepi asztalhoz.
Talán senkinek sem kell bemutatni a két falu önkéntes tűzoltóit, azaz a baracsiak esetében még idetartozik Kisapostag területe is, hogy milyen áldozatos és odaadó munkát végeznek nap mint nap. Többszáz óra szolgálattal ott vannak a katasztrófák helyszínein, védik, mentik az emberéleteket, értékeinket. A rendkívüli helyzetek mellett számos közösségi rendezvényen tisztes helytállással népszerűsítik tevékenységüket és egyben remekül szórakoztatnak a kicsiktől egészen a nagyokig. Ez a munka azonban rengeteg tanulást, edzést, felkészülési tréninget és nem utolsó sorban komoly anyagi hozzájárulást is követel az egyesületek tagjaitól. Szerencsére, de fogalmazhatunk úgy mindannyiunk szerencséjére is, élnek ezek a szervezetek. Sőt, nemcsak élnek, hanem fejlődnek az eszközeikben és tagok létszámában is. Az évértétkelő összejövetelen jártunk, ahol az egyesületek vezetői vacsorával egybekötött rendezvényen foglalták össze az elmúlt esztendő fontosabb fejleményeit.
Kaltenecker Miklós a mezőfalvi tűzoltók sikerességéről adott tájékoztatást a tagoknak és a vendégeknek
- Sikeres évet tudhatunk magunk mögött – mondta köszöntőjében Kaltenecker Miklós a Mezőfalvi Önkéntes Tűzoltó Egyesület vezetője. 989 önkéntes munkaóra jellemezte a 2018-as évet, melyben a katasztrófahelyzetek mellett a továbbképzéseken, közösségi rendezvényeken egyformán helytálltak önkénteseink. Az idei esztendő legnagyobb eseménye a szervezet életében az új szerkocsi átvétele, amit mindjárt fel is avattak az átadás napján élesedett vonulással. Szintén örvendetes tény volt, hogy három új, ráadásul fiatal taggal bővült az állomány létszáma. A jövő terveiben pedig az új járműnek szeretnének garázst építeni. Álmaikban olyan terveket szőnek, melyben ez a komplexum nem csak a gépkocsinak nyújt megfelelő tároló helyet, de a tetőtérben tartózkodási körleteket is kialakíthatnak majd. Természetesen ezeket a terveket fokozatosan, a lehetőségeik és az elérhető pályázatok függvényében képzelik el – foglalta össze az év fontosabb mozzanatait és a jövő perspektíváit Kaltenecker Miklós a mezőfalvi önkéntesek vezetője.
Szabó Andrea a Baracs ÖTE eredményeit foglalta össze
- Ez az év a habpartik éve volt – ezzel a vidám kijelentéssel kezdte beszámolóját Szabó Andrea a baracsi önkéntesek elnöke. Szerény eszközparkjukkal egyelőre csak korlátozottan végezhetnek beavatkozást, de ettől még kiváló aktivitással végzik feladataikat. Szerencsére 2018-ban katasztrófahelyzethez nem kellett vonulniuk. Azonban a közösségi rendezvényeknek és a továbbképzéseknek ugyanúgy megfeleltek, mint a hasonló szervezetek – hallhattuk a tájékoztatást a Szabó Andreától a baracsi önkéntesek képviseletében.
A rendezvényt megtisztelte jelenlétével Orosz Csaba a Fejér Megyei Katasztrófavédelmi Igazgatóság Dunaújvárosi Katasztrófavédelmi Kirendeltség Dunaújvárosi Hivatásos Tűzoltó-parancsnokság vezetője, Lóki Richárd az FMKI Dunaújvárosi Katasztrófavédelmi Kirendeltségének vezetője és Vizi Ignác a FMKI igazgatóhelyettese. Utóbbit kérdeztük az önkéntes tűzoltókról.
- Nehezebb lenne a tűzoltóság munkája az önkéntesek nélkül?
- Azt gondolom, igen. Nem véletlenül támogatjuk a munkájukat. Be kell vonni őket a hétköznapi élet kárfelszámolásaiba is. Nagyon sok olyan körülmény van, például a klímaváltozással kapcsolatosan egy viharos nap, amikor egyszerűen meghaladja a hivatásos állomány erejét a kárfelszámolási munka. Ilyenkor is minden esetben számítunk az önkéntesekre. Nagyon megéri őket támogatni!
- Szóba került az állományi létszám, ezen belül a megjelenő fiatal tagság.
- Nagyon nagy szükségünk van a fiatalokra. Az egyesületeknél jó lenne egy olyan személyt találni, aki a fiatalságot, az ifjúságot felkarolja. Akár az iskolákban bizonyos időszakokban előadásokat, foglalkozásokat, szakköröket tart, hogy ezzel is ide tudjuk őket csábítani, felkelthessük az érdeklődést.
Mezőfalván, Baracson tehát megoldottnak látszik a katasztrófavédelem önkéntes szervezetinek élete. A hivatásos csatornák és a pályázati lehetőségek mellett cégek, önkormányzatok és magánemberek is támogatják munkájukat. Zárásul röviden a két csapatról:
Mezőfalva ÖTE – 2010-ben alakult újra 7-8 fővel. A jelenlegi 30 emberből 15-en aktívan is kiveszik részüket a tennivalókból. Az idéntől már ifjúsági tagozattal is büszkélkedhet az egyesület, hiszen hárman elvégezték a 40 órás tanfolyamot.
Baracson is újjáalakulással kezdődött a jelenkori katasztrófavédelem. Eredetileg 1926-óta volt egyesület, amit 2009-ben szerveztek újjá, illetve támasztottak fel gyakorlatilag a semmiből. 12 taggal alakultak meg, amit sikeresen feltornáztak 18 főre. Valamint 3-4 ifi is társul hozzájuk. Legnagyobb segítőjük a Hankook. Mellette természetesen ők is élvezik Baracs, Kisapostag önkormányzatainak támogatását. Legidősebb tagjuk Veszprémi János parancsnok, aki 42 éve áll szolgálatban. Főbb tevékenységük a teljesség igénye nélkül: műszaki mentés, fakidőlés rendezése és különböző rendezvények biztosítása, azon való részvétel. Ahogy Szabó Andrea a felvezetőjében mondta: „Ez az év a habpartik éve volt!” Reméljük, sokáig csak ilyen összefoglalót hallhatunk munkájukról!
Akikre mindig számíthatunk
Tűz a Zrínyi utcában Mezőfalván