Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2019. augusztus 29. (csütörtök) 21:34
-
Publikálva: 2019. augusztus 29. (csütörtök) 21:25
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 967
A tarjáni sváb néptánc tábor – Garancsi Ábris visszaemlékezése
Tábori élmények, ahogy egy résztvevő látta
Hamarosan végetér az idei nyár, és vele együtt a diákokat érintő vakáció is. Nagyon sokféleképpen tölthették a szünidőt a gyerekek, melynek élményei sok éven keresztül lesznek majd emlékezetesek. Egy ilyen visszaemlékezést juttatott el lapunkhoz Simon István a Mezőfalvi Német Tánccsoport vezetője.
Ha az ember táborba megy, nem tudhatja, mire számíthat. Ha azonban pontos elképzelései vannak, azok is hamar változhatnak, ahogy ez velem is történt. Azt gondoltam, hogy az egész hét csak a táncról szól majd, de ennél jóval több minden történt velünk. Az egész úgy kezdődött, hogy mi, vagyis a 40 gyerek (7-16 évesek), a 4 kísérőnk és a tábor vezetője, Simon István augusztus 5-én Tarjánba érkeztünk. Így kezdődött a tábori életünk, amely a Mezőfalvi Német Önkormányzat és a Bethlen Gábor Alapkezelő jóvoltából, támogatásából valósulhatott meg. A hét során rengeteg kulturális programon vehettünk részt, mint a ,,falurally-n'', a nemzetiségi tanösvényen a hely történetéről tanultunk, valamint a tájházban a svábok szokásairól hallhattunk beszámolót. A témáról jómagam is tartottam előadást a táborozóknak, melyben Bogár Szabó Ádám rövidfilmje, a ,,Johann' s Weg'' nagy segítségemre volt, jól szemléltetve a dunai svábok letelepedését.
A Magyarországi Németek Múzeumában, valamint a tatai Kuny Domokos Múzeumban tett látogatásunk során rengeteget tanulhattunk a svábokról, valamint a páneurópai piknikről és a régi malomról is. Ezek után bejártuk a lapidariumot, a vár felsőbb szintjeit, sőt, még a dinoszauruszokról és repülő őshüllőkről is tanulhattunk, láthattuk maradványaikat, a leendő régészek számára még egy homokozó is rendelkezésre állt, gyakorlás céljából. De nem csak az elmélet számított, gyakorlatban is sok mindent kipróbálhattunk: tánc, ének, korongozás, sütés és kékfestés várt az érdeklődőkre, minden napra elosztva. Ne feledkezzünk el arról sem, mennyi gyerek volt itt, akikkel együtt focizni, kártyázni, túrázni, kvíz kérdésekre válaszolni és a ,,Ki mit tud?'' - on részt venni hatalmas élmény volt. A kedves szakácsunknak és szakácsnőnknek köszönhetően mindig bőségesen volt mit ennünk, ezért itt is szeretnénk nekik köszönetet mondani. A tatabányai Gyémántfürdő, ahol mind lehűlhettünk a perzselő melegben, igazi élmény volt. Sokan lecsúsztak az óriáscsúszdákon, mások az örvény- és hullámfürdőt használták ki, voltak, akik a napon süttették a hasukat, megint mások kakasviadalt vívtak életre-halálra. Tánctábor vagy fesztivál? Mindkettőben részünk volt, mikor ellátogattunk a Tarjáni Zenei Fesztiválra, ahol a kisebbek a Z'zi Laborral egy színpadon táncoltak. Számunkra a tábor felejthetetlen volt, de mit vittünk haza? Jobbnál jobb emlékeket, az összetartozás élményét és a tudást, hogy a magyarországi németségre büszkének kell lennünk, fenn kell tartanunk múltját, jelenét és jövőjét is.
Garancsi Ábris