Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2020. augusztus 21. (péntek) 09:27
-
Publikálva: 2020. augusztus 21. (péntek) 09:19
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 1056
Képek a rendezvényről itt! >>>
A hagyományokat követve, de mégis különlegesen ünnepeltük államalapításunk évfordulóját
Mezőfalván és bAracson is méltón ünnepeltek. Szinte minden helyszínen a Szent István-i örökséget, az összetartozást, az egy nemzet érzését, a példamutatás fontosságát hangsúlyozták az ünnepi szónokok.
A városkörnyéki települések, betartva a vírushelyzet követelte aktuális egészségügyi ajánlásokat, az idén is megszervezték augusztus 20-ai programjaikat. Mezőfalván az eddigi szokásoktól eltérően a Magyarok Nagyasszonya Római Katolikus Templomban tartották a szentmisével egybekötött kenyérszentelést. Baracson a hagyományt követve az apátszállási templomkertben ünnepeltek az emberek.
Molnárné Troppert Mária, Molnár Józsefné, Kuminka Józsefné és Móricz Csabáné német nemzetiségi viseletben érkeztek az augusztus 20-ai ünnepi misére
Kristofory Valter katolikus plébános celebrálta az ünnepi szentmisét
Több kép itt! >>>
Mezőfalán az idén rendhagyó módon, a katolikus templomba várták az államalapításunk évfordulójára érkező ünneplőket. A korábbi években a Piac téri kápolnánál kezdődtek az augusztus 20-ai rendezvények, majd a Rákóczi utcai parkban folytatódott lecsó fesztivállal, koncertekkel, tűzijátékkal. Ezek a helyszínek és programok az ismert okok miatt most megváltoztak, elmaradtak. Helyettük próbáltak új megoldást találni. A másik különlegesség, hogy a szervezők arra kérték a faluban élőket, hogy akinek lehetősége van, az népviseletbe öltözve jelenjenek meg. A templomban így német és magyar népviseletbe öltözött csoportokat, civil szervezetek is láthattunk. Elsőként Kristofory Valter Mezőfalva katolikus plébánosa köszöntötte a megjelenteket. Ezután szentmise keretén belül beszélt a Szent István-i örökségről, az új kenyérről és jelentéséről.
Nemzetiségiek és civil szervezetek öltöztek az ünnepi alkalomból népviseletbe
Elmondta, hogy ne csak a kenyér fizikai valóságára gondoljunk ilyenkor, hanem arra a lelki táplálékra is, amit a keresztény embereknek a hit, a vallás, a krisztusi tanítás, és nem utolsósorban a Szent István államalapító munkássága jelenthet. Kristofory Valter plébános kitért az összefogás, a nemzet egységének, az együttgondolkodás fontosságára is. Különösen a jelenkori vírusos helyzetet figyelembe véve kérte az emberek odafigyelését és ugyanazt a fegyelmezett és hithű keresztény magatartást, amire évszázadok óta tanítanak őseink, köztük az államalapító Szent István. A mise végén a himnusz dallamaival fejeződött be a mezőfalvi augusztus 20-ai szentmise. A mise után Kristofory Valter plébános előre hívta Márok Csaba polgármestert, hogy együtt osszák szét a felszentelt új kenyeret.
A Sárgarózsa Nyugdíjas Klub tagjai saját sütésű kenyereiket is elhozták felszentelni
Az ünnepség után a mezőfalvi plébánost kérdeztük, az új kenyér és a Szent István-i örökség mai tiszteletéről.
- Mindig példát kell mutatni, ahogy a mise alatti beszédben is elhangzott. Szükség van mindig példaképekre és azok követésére. Sajnos sokan vannak még, akik ezt nem teszik meg. Éppen ezért fontos nekünk hívőknek ebben élen járni, hogy minél többen élhessék meg Szent István elénk állított példáit.
Baracson a hagyományok folytatásával ünnepelték augusztus 20-át. Az apátszállási katolikus templom kertjében felállított sátor alatt ezúttal is Várai Róbert Baracs polgármestere volt az ünnepi szónok. Köszöntőjében elhangzott, hogy már harmadik éve tartják ezen a helyszínen és módon Szent István-i és az államalapítási megemlékezést. Várai Róbert a Himnusz idézetével nyitotta aktuális történelmi előadását. „ Megbűnhődte már e nép a múltat s jövendőt”, majd István király és Koppány vezér kapcsolatát tárgyalta az évek során tőle megszokott, nem szokványos módon. Előadásában nem csak a hivatalos történészek írásait idézte.
A baracsiak az ünnepség előtt közös erővel rakták emelvényre Szent István mellszobrát
Képek itt! >>>