22 | 11 | 2024
Főmenü
Események
November 2024
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

VI. Nosztalgi Wünsch Tánctábor

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Nagyszabású gálaműsorral köszöntötték az érdeklődőket szombaton délután, Beloiannisz főterén a VI. Nosztalgia Wünsch Tánctábor lakói. A rendezvényen hét hagyományőrző együttes adott ízelítőt népi hagyományaiból. A fellépések sorában nemcsak a nagy múlttal rendelkező formációkat ismerhettük meg, hanem pár éve működő csapatoknak is tapsolhattunk. Nemzetek egybeolvasztó tégelyének is nevezhetnénk a Duna-menti régió hagyományőrzőinek találkozóját, hiszen magyar, német, sváb, szerb és görög táncok autentikus formáját menti át az utókor számára a rendezvény. 20 éven keresztül Wünsch László nevéhez kötődő kultúrmissziót 2007-től a tanítványok folytatják. 14 éves szünetet követően újra felvonták a zászlókat a táborokban, ahol immáron hatodik éve jönnek össze régi és új táncosok. A sátorozás alkalmával családtagjaikat, ismerőseiket, barátaikat is magukkal hozzák, és hajnalig tartó beszélgetésekkel, nótázásokkal emlékeznek az együtt töltött időkre. Ha már nosztalgiáról beszélünk, akkor elevenedjék fel néhány pillanatkép - a teljesség igény nélkül - a táborok életéből:

1973-ban tartották az első Duna-menti tánctábort Szalkszentmártonban. A visszaemlékezések alapján ez a tábor egy hosszú hétvégét jelentett. Ekkor történt a Dunán a gátszakadás! A 70 fős csapat igen nomád körülmények között töltötte első összejövetelét. Nagy vihar volt! Vezetékes víz és villany nem került a táborba. A Dunában fürödtek, mostak és mosakodtak. Beloiannisz már akkor képviseltette magát. A sármos görög fiúk nagy vonzerőt képviseltek a lányok körében, mely aztán nem is maradt kihasználatlanul – elevenítette fel az emlékeket Gábor Ferenc a szombati gála felvezetőjében.

Képek itt! >>>

A délután első bemutatkozója nem is lehetett hitelesebb társaság, mint a hazaiak nagy kedvencei a beloianniszi asszonyokból álló Triandaphilla (Rózsák) együttese. A falu alapítóit is megtaláljuk a tagjaik között! Kendős és korsós táncukkal remek hangulatot alapoztak az eseménynek.

A következőkben az igen nagy múlttal rendelkező, és nemzetközi sikereket is magáénak tudó hartai együttes nemcsak a hagyományőrzésről vált híressé, hanem itt jegyezték a legtöbb „táncos” házasságot is. Szám szerint hetet regisztráltak hivatalosan, de elképzelhető, hogy több is lehetett. A házasságból természetesen gyermekek születnek, így az apa-lány párokról szintén nevezetesek a hartaiak. Hárman is együtt ropják a sváb polkát.

A mezőfalviak az első táborok óta jelen vannak, és az iskolai utánpótláscsoport 90 fős létszámára a legbüszkébbek. A szalkszentmártoni 1973-as sátorozásról mindig eszükbe jut, hogy áram híján a húst és a vizet a homokba ásták el a hűtés érdekében. A latrinák is mély nyomot hagytak a mezőfalviakban. Minden társulatnak külön erdőrészt jelöltek meg, ahol kidöntötték körbe a fákat, majd a lyuk körül kettőt meghagytak kapaszkodónak.

Elhangzott még számtalan történetet, de szinte lehetetlen negyven év történelmét egy írásba belesűríteni. Wünsch László  a többévtizedes munka során olyan közösséget hozott létre, amelyik a MESTER aktív pedagógusi pályafutása után önálló életet élve ápolja mindazt, amit csak megtanulhattunk őseink hagyományaiból... Jövőre Madocsa rendezi meg a találkozót.

További képek itt! >>>

Share