Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2021. január 17. (vasárnap) 17:46
-
Publikálva: 2021. január 17. (vasárnap) 17:34
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 1178
Salgóné Troppert Erzsébet, Molnárné Troppert Mária, Csanda Terus néni és Kovácsné Deák Mária a doni hősök előtt tisztelegtek
A Don-kanyarban elesett magyar katonákra emlékeztek Mezőfalván
Szentmisével és gyertyagyújtással tisztelegtek a hősök előtt, melyek között mezőfalviak is voltak szép számmal.
A 2. magyar hadsereg a Magyar Királyi Honvédségnek az 1941/42-ben érvényes hadrendben nem szereplő alakulata volt, amelyet 1942-ben állítottak fel, és a keleti hadszíntérre küldtek harcolni. A hadsereg 1943 januárjában a Voronyezs körzetében vívott harcok során rendkívül súlyos, megsemmisítő veszteségeket szenvedett. A Don-kanyarban vívott harcok a magyar hadtörténelem legszomorúbb fejezetei közé tartoznak: a megfelelő fegyverzet és felszerelés nélkül kiküldött, lehetetlen feladattal megbízott honvédek ezrei szenvedtek és vesztek oda a mínusz 40 fokos orosz télben - olvasható a háborús idők történelmi ismertetőiben. Az áldozatok között sok mezőfalvi katona neve is megtalálható. Az emlékezők január 17-én gyújtottak gyertyát a II. világháborús emlékműnél. A megemlékezésen rövid beszédet mondott Molnárné Troppert Mária a Mezőfalvi Német Nemzetiségi Önkormányzat vezetője.
A vasárnapi szentmisét az áldozatok emlékére ajánlotta Kristofory Valter Mezőfalva katolikus plébánosa
- Nagyon fontos, hogy minden évben elmondjuk, mi is történt valójában a doni eseményeknél. Kétszázezer katonát vittek az orosz frontra harcolni, ahol tulajdonképpen ártatlanul szenvedtek honfitársaink. Százhúszezren vissza sem jöttek. A maradék nyolcvanezernek és a hozzátartozóknak pedig örökké bűntudatot kellett érezni, mert a kommunista rendszerben bűn volt a Szovjetunió ellen harcolni. Zaklatták a családokat, Gulágra küldték az akkori katonai vezetőket és a családokban is csak suttogva beszélhettünk, hogy az én fiam a Don-kanyarban halt meg. Gondoljunk bele, fel sem tudták igazán dolgozni a szeretteik elvesztését a hozzátartozók, pedig hősöknek kellene tekinteni őket - hangoztatta megemlékezésében Molnárné Troppert Mária. A beszédben kiemelést kapott még, Sára Sándor dokumentumfilmje, ami az első áttörést jelentette a történelmi hitelesség megismerésében, valamint a magyar katonák a harcok során tanúsított hősiessége.
Csanda Terus néni régi katonadallal emlékezett
Mezőfalván közel százhúsz áldozatnak állítanak emléket a II. világháborús emlékmű táblái. A gyertyaláng örökké hirdeti a közösség tiszteletét és a főhajtását.