31 | 10 | 2024
Főmenü
Események
October 2024
M T W T F S S
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Kutyák kullancsok által terjesztett betegségei

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

(Foto: Circksydog)

 

Kutyák kullancsok által terjesztett betegségei

Jó ha tudjuk!

 

Hamarosan itt a tavasz, így nagyon aktuális dr. Bodolai György állatorvos írása a kullancsok által okozott fertőzésekről

 

Világszerte több száz kullancsfaj ismeretes, hazánkban is több tucat előfordul. Sokuknak elsősorban különféle kórokozók terjesztőiként nagy köz- és állategészségügyi jelentőségük van. A kullancsok szívósak, táplálék felvétele nélkül, kedvező életkörülmények között több évig is életben maradhatnak. Fejlődésük során egy, kettő vagy három gazdaállatra van szükségük, melyeken táplálkoznak. A nőstény élete során több ezer petét lerakhat. A kullancsok leggyakoribb előfordulási helyei a vizes, párás, aljnövényzetben gazdag, bokros, fás területek, tavak, folyók melletti ligetes részek. Bár vannak kiemelten kullancs fertőzött területeknek nyilvánított tájegységek, sajnálatosan ma már az egész országban bárhol előfordulhatnak. A nedves, enyhe idő a legkedvezőbb számukra. A több hétig tartó, -15 oC alatti hőmérséklet jelentősen gyéríti számukat, azonban a globális felmelegedés miatt az ilyen hideg időjárás az utóbbi évtizedekben ritkán fordult elő Magyarországon. A tavaszi és az őszi időszakban gyakoribbak a kullancscsípések, de bármely évszakban támadhatnak. A téli hideget és a kánikulai meleget a föld hűsében vészelik át. A kullancsok a növényzeten rejtőzve várják az életükhöz szükséges áldozatokat, apró rágcsálókat, egereket, pockokat, sünöket, madarakat, vadon élő kiskérődzőket. A csípés során a nyálával először érzésteleníti a bőrt, ezért nem veszi észre a megtámadott a csípést. Ezután szájszerveivel apró metszést ejt, majd nyiroknedvvel, utána a hajszálerek megszúrásával vérrel táplálkozik. A kullancs a már fertőzött állatok vérét szívva válik fertőzötté, s azt újabb vérszívás során továbbadja. A vérszívás néhány órától több napig eltarthat, aztán a kullancs vérrel jóllakottan elhagyja a gazdaállatot (vagy embert) és rejtekhelyet keres. A kullancs általában 24-48 óra vérszívás után visszaöklendezheti a más állaton történt vérszívásakor felvett kórokozókat, így megfertőzi a korábban fertőzésmentes gazdákat. A különböző kullancsfajok akár 35 %-a is fertőzött lehet különféle kórokozókkal. A teljesség igénye nélkül a három, leggyakoribb, ebeket érintő fertőző betegségről szólok a Tisztelt Olvasóhoz.

A Dermacentor reticulatus kullancs fehéres- szürkés, márványmintás faj, mely a kutya babeziózis kórokozóját, a Babesia canis egysejtű parazitát terjeszti. Enyhébb esetekben az immunrendszer kiszűri és elpusztítja a kórokozókat. Általában azonban a megfertőzött állatok vörösvértestjeiben szaporodó kórokozók 3-7 napi lappangási idő után súlyos klinikai tüneteket okoznak. Az elpusztult vörösvértestek sejthártyái összecsapódnak, elzárják a kis vérereket, s a kialakult oxigénhiány miatt károsodhat a vese, a máj, a hasnyálmirigy. A kiszabaduló vérfesték (hemoglobin) eltömi a vese kanyarulatos csatornáit, emiatt veseelégtelenség léphet fel. A heveny tünetek (magas láz, bágyadtság, sötétsárga- rozsda- barna színű vizelet, esetenként idegrendszeri működési zavar stb.) azonnali állatorvosi gyógykezelést igényelnek. Előfordulhatnak kóros immunreakciók, melyek súlyosbítják a lefolyást. Ez a kórokozó emberben nem okoz megbetegedést.

Az Ixodes ricinus (vöröses-feketés színű) faj váladékaiban lévő Borrelia burgdorferi baktérium a Lyme- kórt okozza: 1-4 hét lappangási idő után láz, levertség, étvágytalanság, heveny izületgyulladás, esetenként idegrendszeri tünetek, vesekárosodás (pl. labrador, golden retriever fajták) alakulhat ki. Az elmúló tünetek után másik izület érintettségével visszatérhet a betegség. A kórokozó fiatalabb kutyákra veszélyesebb, mint az idősebbekre. A baktérium az embert is megbetegíti, azonban nem a kutyától kerül át közvetlenül a fertőzés, hanem az embert ért kullancscsípés útján. Emberben jellegzetes bőrpír (kokárdaszerű), fáradékonyság, láz, szédülés, fejfájás, izom- izületi fájdalom, arcidegbénulás, szívritmus zavar, tudatzavar stb. alakulhat ki. A megbetegedés azonnali, általában hosszú ideig tartó gyógykezelést igényel. Ebek részére vakcinás védekezési lehetőség rendelkezésre áll.

Az Ixodes ricinus kullancs flavivírusokat is terjeszthet, ezek közül legfontosabbak a kullancs encephalitis- csoportba tartozó agyhártya-, koponyaagyvelő-, gerincvelő gyulladást okozó vírusfajok. A vírus a kullancsok, rágcsálók és egyéb állatfajok között cirkulál. Ezen vírussal fertőzött kullancsokat vándorló madarakon is észleltek, így ezek is hozzájárulhatnak a betegség távoli területekre történő elhurcolásához. Leggyakrabban apró rágcsálók és vadon élő kérődzők fertőződnek, az ember és a háziállatok csak véletlen, alkalmi gazdák. Az ember is a kullancsok által fertőződik meg, de fertőzött állattól származó nyers kecsketej elfogyasztása is lehet a megbetegedés oka. Háziállatokban gyakori a tünetmentes fertőzés. Kutyákban bágyadtság, láz, idegrendszeri tünetek (feszes járás, görcsök, kényszermozgás, fogcsikorgatás stb.) alakulhatnak ki. Az ellenanyagok megjelenése után a vírusok a szervezetben elpusztulnak és az állat életre szóló védettséget szerez. Emberben 1-2 hét lappangási idő után először influenzaszerű tünetek (láz, kötőhártya gyulladás, izomfájdalom, gyengeség) majd 7-10 nap múlva újabb láz mellett idegrendszeri tünetek (fejfájás, tarkómerevség, görcsök, vállöv gyengesége, bénulások stb.) lépnek fel. Enyhe klinikai tünetek esetén is azonnali gyógykezelés szükséges állatoknál és embernél egyaránt. Humán védőoltás rendelkezésre áll.

Ezen betegségeknél is nagyon fontos a megelőzés, a szervezet megfelelő immunállapota. Az ebeket célszerű naponta ritka fogú fésűvel átfésülni, szemrevételezni, hogy a megtelepedett kullancsokat a gazda észrevegye. Ugyanígy fontos, hogy szabadban tartózkodás után (kirándulás, erdei munka stb.) az emberi testfelületek (testhajlatok, nyak, fül mögött stb.) átvizsgálásra kerüljenek. Lehetőleg 24 órán belül szakszerűen el kell távolítani a kullancsokat a visszaöklendezés elkerülése végett. Ehhez legjobb megfelelő csipesz használata. A vérrel teli potrohot soha nem szabad megnyomni, ugyanígy tilos zsírral, benzinnel, egyéb anyaggal bekenni a kullancsot, mert visszaöklendezheti a máshol felszívott kórokozókat. Betadinnal célszerű fertőtleníteni a szúrás helyét. A kivett kullancsot elégetéssel kell megsemmisíteni, de szükség esetén nylonzacskóban lezárva eltehető egy későbbi vizsgálathoz. Ebeknél jól használhatók a különböző kullancsriasztó- irtószerek (Nyakörv, permetek, csepegtető szerek stb.). Embernél fontos a megfelelő védőruházat viselése, kullancsriasztók használata erdős- bokros környezetben.

Kérdésük esetén állok a Tisztelt Olvasók rendelkezésére.

                                                                                    dr. Bodolai György állatorvos

                                                                                    Előszállás 30/8161-367

 

Share