23 | 11 | 2024
Főmenü
Események
November 2024
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Világítottak a Márton-napi lámpások Mezőfalván

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Fotók a rendezvényről itt! >>>

Világítottak a Márton-napi lámpások Mezőfalván

A legenda szerint hiába bújt el Márton, a libák elárulták.

 

A Márton-nap hagyománya nagyon régi időkre nyúlik vissza. A népszokás Pannónia Szent Márton nevéhez kötődik, aki feltehetően valamikor 316-317 körül született az ókori Savaria városában, vagyis a mai Szombathelyen. A fiatal Márton a római légió katonájaként szolgált. A legenda szerint Franciaországban portyázott társaival, amikor didergő koldus kérte a segítségét. Az önzetlen katona kettévágta talárját, és felét a szegény embernek adta. Akkoriban sokan úgy gondolták, a koldus maga Jézus Krisztus volt...

                

 

Különleges legenda övezi a Márton-nap hagyományát

Krisztus felajánlotta Mártonnak a keresztelkedés lehetőségét. Az ifjú jótevő hamarosan kilépett a légióból, és kiváló papként szolgált tovább. Franciaországban később a gyönyörű Tours városának püspökévé választották. Ám Márton egyszerű papként képzelte el az életét. S amikor eljöttek érte, hogy megtartsák az avatási szertartást, inkább a libaólba menekült. Csakhogy a libák hangos gágogásukkal elárulták Márton rejtekhelyét, s innentől nem kerülhette el a neki szánt sorsot.

A szolgalelkű és áldozatkész Mártont 371-ben szentelték a város püspökévé. Nemcsak rendkívül fontos hittérítő munkát végzett, de tevékenységét számtalan csodás gyógyulás kísérte. Istent a 397. november 8-án bekövetkezett haláláig szolgálta. Testét, három nappal később, épp november 11-én helyezték örök nyugalomra. Nem sokkal később szentté avatták, ő a természetgyógyászok védőszentje. No, meg a ludaké is... olvasható a mindmegette.hu oldalon „Miért eszünk libát Márton napon?” címmel a történet eredetéről.

Nos, a hagyományokhoz, a Márton-napi szokások felelevenítéséhez a Mezőfalvi Petőfi Sándor Általános Iskola német nemzetiségi oktatásban résztvevő diákjai és pedagógusai is csatlakoznak évek óta. November 11-én az iskola udvarán gyülekeznek gyerekek, kísérő szülők és tanítók, hogy az elkészített libalámpásokkal vonuljanak a Piac térre. A téren énekelve, mondókázva, körtáncot járva emlékeztek a vidám történetre. 

Videó a képre kattintva elindul!

 

Share