Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2013. augusztus 26. (hétfő) 19:01
-
Publikálva: 2013. augusztus 26. (hétfő) 19:01
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 1825
A Kinizsi Pál utcában gallyaznak a szakemberek
Évről-évre megjelennek az E.ON által megbízott szakemberek a települések utcáin, hogy biztonságtechnikai okokból megnyírják a villanyvezetékek körül elburjánzó növényzetet. A munka során sok kérdés felvetődhet az ingatlantulajdonosokban. Mettől-meddig számíthat a lakosság a vezetékek körüli növényzet nyírására? Mekkora szabad területet kell biztosítani a vezetékek körül? Miért és kinek fontos ez? Mik a veszélyei a vezetékek alá ültetett fáknak? A házakhoz vezető "méretlen" kábelek mentén is nyírnak?Akinek esetleg valamilyen sérelme adódik, az hogyan és hol kérhet útbaigazítást?... Ez csak néhány kérdés, ami megfogalmazódik az emberben. A válasz dolgában ahelyett, hogy találgatnánk, mi most az egyenes utat választottuk. Megkérdeztük Varga Ivettet az E.ON kommunikációs munkatársát:
„A faágak eltávolítására elsősorban az ott lakók biztonságának megóvása érdekében van szükség. Ha a fák ágai elérik a vezetéket, pusztán a fák érintése illetve azok környezetében való tartózkodás is rendkívüli kockázatot, életveszélyes helyzetet teremthet. Az életvédelem mellett az ellátás biztonsága miatt is szükséges intézkedni olyan helyzetekben, amikor a fák a vezetékek ún. biztonsági övezetében vannak; ha ugyanis az ágak a vezetékekhez csapódnak, komoly áramkimaradásokat okozhatnak.
A gallyazást úgy kell elvégezni, hogy a növényzet éves növekedését figyelembe véve, a biztonsági övezet a következő gallyazás elvégzésekor még minimálisan az előírt méretű legyen.
A fák biztonsági övezetére a következő szabályok vonatkoznak:
A föld feletti csupasz vezeték biztonsági övezetének terjedelme:
1 kV névleges feszültségszintig: a szélső vezetőtől oldalirányban mért 1-1 méter
1 kV - 35 kV névleges feszültségszint között: a szélső vezetőtől oldalirányban mért 5-5 méter. A vezeték azon szakaszán, amely belterületre és fokozott biztonságra vonatkozó előírásainak megtartásával létesült, 2,5-2,5 méter
120-200 kV névleges feszültségszint között: a szélső vezetőktől oldalirányban mért 13-13 méter.
Körültekintő tervezéssel, odafigyeléssel a gallyazási problémák megelőzhetőek. Sok helyen pl. a házak tulajdonosai ültetnek gyümölcs, illetve díszfákat a házuk elé, közterületre, a fák rendszeres gallyazásáról azonban nem gondoskodnak, a vezetékek közé benőtt ágak pedig rendszeresen okoznak áramszüneteket. Arra kérünk minden kerttulajdonost, hogy – ahogy ez a vonatkozó szabályozás is előírja – a vezeték biztonsági övezetébe ne telepítsen olyan fát, mely megnőve, kifejlett állapotában az elektromos vezetéket, s így az üzembiztonságot veszélyezteti, és balesetveszélyes helyzetet teremt!
A gallyazás idejére, ha az ágak már veszélyes közelségbe nőttek, áramtalanítani kell az adott vezetékszakaszt.
A mezőfalvi gallyazásnak arra a munkafázisára, ami feszültségmentesítés (tehát áramszünet) nélkül elvégezhető, 2013.08.24-től 2013.08.31-ig kerül sor.
A fennmaradó helyszíneken, ahol feszültségmentesítés, tehát előre meghirdetett áramszünet szükséges a biztonságos munkavégzéshez, várhatóan 2013.09.20-2013.09.30 között kerül sor. A pontos időpontok még véglegesítés alatt vannak, ez függ majd a kizárólag feszültségmentesítéssel gallyazható terület nagyságától, de a tervezett üzemszünetről szórólap útján 15 nappal a tervezett munkálatok előtt értesíteni fogjuk az ügyfeleket.”