Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2025. április 10. (csütörtök) 15:04
-
Publikálva: 2025. április 10. (csütörtök) 12:18
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 207

További fotók itt! >>>
Videó itt! >>> https://videa.hu/videok/hirek-politika/mezofalva-214-eves-W5z35QuPr47YdoTL
A falu alapítóinak emléke előtt tisztelegtünk
„A múltunk ismerete elengedhetetlen jövőnk építéséhez, fejlesztéséhez” 1811 tavaszán Előszálláson megtartott úriszék József nádor tiszteletére Hercegfalvának nevezte el a mai Mezőfalvát. Az akkori községet Dréta Antal zirci apát kezdeményezésére hozták létre. Alapításának védnöke józsef nádor volt. Mezőfalván minden tavasszal az alapítókra emlékeznek a József nádor hét keretén belül.

Alapításának 214. évfordulóját ünnepelte április 9-én, szerdán Hercegfalva – Mezőfalva. Szentmisével, koszorúzással és ünnepi műsorral tisztelegtek a falu alapítóinak emléke előtt.
A gyökereink, a múltunk ismerete nélkül jövőnk sem lehet – hallhattuk az ünnepi szentmisével kezdődő rendezvénysorozat köszöntő szavaiban főtisztelendő Mészáros János kanonok esperes úrtól a Székesfehérvári Egyházmegye képviseletében. Mészáros János az ünnepi szentmisében többek között kiemelte, hogy a nemzet, a család és a közösségek egységének a megőrzése, az elődeink útmutatásának, példájának továbbadása a legfontosabb a megmaradásunk és a jövőnk biztosításának érdekében. A szentmise után koszorút helyeztek el az ünneplők a falualapító Dréta Antal zirci apát és József nádor mellszobránál, József nádor régi szobrának talapzatánál, a Ciszterci rend emléktáblájánál, az 1946-ban kitelepítettek és László Vince atya emléktáblájánál. A koszorúzási mozzanatokat követően a Kiss Kálmán Művelődési Házban folytatódott az ünnepség, ahol először Márok Csaba Mezőfalva polgármester köszöntötte megjelenteket, köztük Varga Gábort, a térség országgyűlési képviselőjét is, majd elmondta ünnepi beszédét:

- Ma Hercegfalva-Mezőfalva alapításának 214. évét ünnepeljük. Falunk legjelentősebb ünnepei között szerepel a József nádor napok rendezvénysorozata.
Habsburg-Lotaringiai József Antal János Baptist, azaz József nádor 1776. március 9-én született. Korának egyik jelentős, meghatározó személyisége volt. Magyarország nádora 1795 szeptemberétől 1847. január 13-án bekövetkezett haláláig. Sándor Lipót nevű bátyja fiatalon vegyészbalesetben meghalt 1795- ben. A császár még ebben az évben kinevezi Magyarország helytartójának majd 1796-ban a pozsonyi országgyűlés Magyarország nádorának.
A fiatal nádor rokonszenves lett a magyaroknak, mivel megtanult magyarul is és ideköltözött.
Fogalmazhatunk úgy, hogy az ország fejlődésében óriási szerepet játszott. Nem erővel keményen érte el céljait, hanem próbált olyan közös dolgokat találni, amik segítették céljai elérésében. Képviselnie kellett a bécsi udvar és a magyarok érdekeit egyszerre. Ha azt mondom, hogy Széchenyivel sokat dolgozott együtt, – aki talán a kor egyik legjelentősebb magyar gondolkodója – abból biztosan az ország látta a hasznát. Megalapította a Vakok Intézetét, a Ludovikát. Az ő gondolata alapján augusztus 20-án a Ferenc király engedélyével alakult ki a szent jobb körmenet. Széchenyi felajánlását a Tudományos Akadémia alapítására 10000 forinttal támogatta. 1840-ben amnesztiát szerzett Kossuthnak, Wesselényinek, Lovassy Lászlónak. Csak úgy emlegették a legmagyarabb Habsburg.
Alcsúti kastélyánál, melyet ő tervezett egy csodálatos kertet alakított ki melynek fáiból a megvásárolt Margitsziget parkosításához is jutott. A mai napig arborétumként működik. Idős korában Bécsben élt, ahol úgy emlegették, hogy az öreg Rákóczi. Végül, de nem utolsó sorban az ő engedélyével nevezték el falunkat Herczegfalvának, melyet 1951-ig viselt a falu.
Másik falualapítónk Dréta Antal volt. Ő 1762-ben született, 1787 szentelik Zircen pappá, majd 1803-ban kinevezik zirci perjellé. Munkássága talán legjelentősebb része az oktatás újjászervezése volt. Iskolákat alapított, ahol megkezdődött az oktatást.
1811 -ben újmajor pusztát Herczegfalva néven megszervezte. Igaz kapott engedélyt a nádortól a névhasználatra, azonban a tényleges alapítás komoly feladatot jelentett. Az idetelepített családok viszont bebizonyították, hogy jó
döntés volt a falualapítás. A település szépen fejlődött az itt élők sokat dolgoztak szépen gyarapodtak. Már akkor is bebizonyosodott, hogy jó helyre került a település, mivel Karácsonyszállás és Venyimpuszta között félúton volt, ezért a templomot ide építették 1787-ben Sarlósboldogasszony tiszteletére. A zirci apátságnak fontos volt az oktatás, így az első világháború után Herczegfalva is új iskolát kapott.
Az alapításkori célok és értékek hasonlóak a mostaniakhoz. Ahhoz, hogy fejlődő település legyünk kellenek a gyerekek. Ahhoz, hogy ezek a gyerekek felnevelődjenek kellenek a gyermekintézmények a bölcsőde, az óvoda és az iskola. Eddig annak érdekében dolgoztunk, hogy ezeket az intézményeket minél magasabb szinten működtessük, ami szerintem sikerült is. Természetesen nem dőlhetünk hátra, mivel feladataink vannak bőven, hogy elért eredményinket megtartsuk, de ebben számítok minden itt élő Mezőfalvi segítségére. Kellenek azok a jó gondolatok, amelyek alapján a falunkat a jövőben is egy ilyen nyugodt, békés településnek tudjuk. Akik ide látogatnak hozzánk legyenek ők a testvértelepülésről érkezők, vagy az ízörzők forgatócsoportja úgy menjenek el, hogy jó volt itt lenni mert az itt élők nagyon barátságos, kedves, rendes emberek.
Mi minden évben méltón emlékezünk a falualapításra. Tesszük ezt azért, mert a múlt tisztelet egy fontos érték számunkra. Fontos gyermekeinknek, hogy lássák szüleik tisztelik a múltat, az idősebbeket, a másik embert.
Széchenyi István gondolata is alátámasztja ezt: „Tiszteld a múltat, hogy érthesd a jelent, és munkálkodhass a jövőn!"
Végezetül pedig engedjék meg, hogy felidézzem Kiss Kálmán költő versét, melyek a 200. évfordulóra írt: Megtörtént a csoda Herczegfalvát ünnepli Mezőfalva – hallottuk Márok Csaba ünnepi beszédében.

A program ezután kulturális műsorral folytatódott, melyben a Mezőfalvi Német Nemzetiségi Táncegyüttes, Balogh Tímea és fia, valamint a Mezőfalvi Néptáncegyüttes lépett színpadra. A rendezvény állófogadással zárult.