Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2013. november 11. (hétfő) 21:36
-
Publikálva: 2013. november 11. (hétfő) 21:24
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 2059
Egyre öregedő társadalmunkban kiemelt jelentőséggel bír a családi kötelékek megtartása, hiszen útódainknak mutatott példa a jövőnket határozza majd meg. Sokféle emberi sors alakítja napjainkat, ahol a helyes és járható utat nem egyszerű kiválasztani. Tóth Ferencnek és feleségének Tóth Ferencnének – lánykori néven Papp Magdolnának – a története nem bővelkedik világraszóló eseményekben. Nem voltak életük során különlegességek. Egyszerű, hétköznapi szinten pergett családi éveik száma. Egy dologban azonban mégis kiemelkednek az átlag közül: hűségük fél évszázad múltán is töretlen!
Megismerkedésükkor együtt dolgoztak a Marcali Állami Gazdaság Sári pusztai telepén. Magdolna kéthelyi lányként került a telepre. Hamar kialakult a kölcsönös szimpátia, de az élet úgy hozta, hogy hét éves kapcsolat után került sor a menyegzőre. Az esküvő óta – 50 éve - Dunaújvárosban a Bocskai utcában laknak. A feleség a Vörös Október Férfi Ruhagyárban dolgozott betanított varróként, majd az óragyár következett munkahelyként, ahol meósként kereste kenyerét. Innen is ment nyugdíjba.
Ferenc 18 éves korában 1958-ban került a városba. Első és egyben végleges munkahelye a Dunai Vasmű kokszolója. 1997-ig tartó szorgos munkát követően három éves meleg üzemi korkedvezménnyel távozott a megérdemelt pihenőre.
A Tóth családban két gyermek születet. Az apa után a Ferenc névre hallgató szintén a Dunai Vasmű dolgozója lett. Leánygyermekük Krisztina pedig óvónőként neveli a fiatalságot. Mind a ketten városkörnyéki falvakban élnek, és szüleik példája nyomán náluk is két-két gyermek van a családban.
Elég nagy szűkösség jellemezte a jubiláló házaspár életének első szakaszát. Férj és feleség váltó műszakban dolgozott. Az akkori időkre jellemző volt, hogy mindig a konyhában hagyott cédulán üzentek egymásnak: kinek, milyen feladata van?
Gyereknevelésben a férfiember volt engedékenyebb, nyugodtabb és nagyobb türelemű. Magdolnára jutott a szigorúság, de mindig egyetértésben hozták döntéseiket.
Nyugdíjas éveikre egy kis telket szereztek Rácalmáson, ahol lehetőségükhöz mérten szépen gazdálkodnak. A sors jóakaratából egészségük is aránylag rendben van, csak a vérnyomás rakoncátlankodik, amit a kerti munka jótékony hatása tart kordában.
Életük legszebb pillanatait mindig a család töltötte be. Öröm számukra, hogy gyerekeik is békében élnek. A hosszú kapcsolat titkáról elmondták: Türelem kell! Az egyiknek engedni kell a másik javára. Fontos, hogy mindent meg tudjanak beszélni!
Arra kérdésre, hogy kapcsolatuk példa lesz-e az utókor számára, egyöntetűen azt válaszolták: Mindenképpen!
A hűség hagyomány a Tóth famíliában. Ferenc 12 testvére közül a húga Tóth Irma decemberben ünnepli 50 éves házassági évfordulóját.