Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2014. január 14. (kedd) 22:47
-
Publikálva: 2014. január 14. (kedd) 14:18
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 3269
A fotókért katt ide! >>>
„Lehet életképes az újrahasznosítás!
Alapkőletétel a Budafilternél
Újabb beruházással bővül Mezőfalva nemzetközileg is elismert vállalkozása a Budafilter 94. Kft. A Green Apple díjas cég GREENPET elnevezésű, kizárólag magyar innováción alapuló PET-palack zsugorító, visszagyűjtő és újrahasznosító tevékenységet megvalósító üzemcsarnokának bővítéséhez 2013 októberében pályázati kiíráson „Komplex fejlesztéssel a hulladékhasznosító technológia teljessé tétele” c. projekttel 100 millió Ft állami támogatást nyert. Az összesen 205 millió Ft-os – az üzemcsarnok bővítésére és egy 2500 tonna kapacitású mosóberendezés felszerelésére irányuló – beruházás kezdődött el.
Az ünnepélyes alapkőletételnél jártunk.
Jelentős sajtóérdeklődés mellett került sor a Budafilter 94 Kft. új üzemcsarnokának ünnepélyes alapkőletételére kedd délelőtt a cég mezőfalvi telephelyén. A „Lehet életképes az újrahasznosítás” címmel meghirdetett rendezvényen nemcsak a frissen induló beruházásról esett szó, hanem a már meglévő üzemrész működéséről is.
A programon L. Simon László kormánybiztos, országgyűlési képviselő, Varga Gábor országgyűlési képviselő és Márok Csaba Mezőfalva polgármestere is megjelent.
Az alábbiakban a Budafilter 94. Kft. által kiadott sajtóanyagot olvashatják a téma iránt érdeklődők:
GREEN
APPLE
AWARD
WINNER
SAJTÓINFORMÁCIÓ
CÍM 1:
Lehet életképes az újrahasznosítás!
CÍM 2.: A GREENPET módszernek nincs ökológiai lábnyoma - teljes körű újrahasznosítási módszer a PÉT palackokra
CÍM 3: Egyedülálló magyar szabadalom a GREENPET-féle reciklálási szisztéma
A Budafilter 94 Kft. 2002-ben kezdte el a Green Apple 2012 díj elnyerése után GREENPET-nek elnevezett, a PET palackok zsugorításán alapuló visszagyûjtõ és újrahasznosító rendszernek a kifejlesztését. A rendszer alapja a szabadalom által védett elektromos háztartási zsugorító készülék, amelynek fejlesztésére a cég eddig önerõbõl 300 millió forintot költött. A módszer során a begyûjtött PET palackok teljes körû felhasználásával pántoló-szalagot és fröccsöntött termékeket állítanak elõ az újra feldolgozott mûanyagból. Magának a zsugorító készüléknek a burkolata is a visszagyûjtött zsugorítmányokból készül. A Budafilter 94 Kft. 2 forintos visszavételi díjat fizet azoknak, akik a zsugorítmányokat postán keresztül, a cég költségére visszaküldenek, így ösztönözve a tudatos fogyasztói magatartást. Az egyedülálló, kizárólag magyar innovációkat megvalósító vállalkozás tavaly év végén 100 milliós támogatásban részesült a kormány gazdasági operatív program terhére. Az új üzem alapkõletételére január 14-én kerül sor Mezõfalván, Dr. Illés Zoltán államtitkár úr és L. Simon László kormánybiztos úr részvételével. A alapkõletételen a családok és oktatási intézmények számára kidolgozott környezetvédelmi, újrahasznosításra ösztönzõ edukációs programról is szó esik majd.
Innováció és környezettudatos vállalkozás állami támogatással
2011. januárjában kezdõdött el az 1.200 tonna kapacitású újrahasznosító üzem létesítésére irányuló 315 millió Ft értékû beruházás. A beruházás finanszírozását a KDOP-l.l.l/C-10-2010-0050 pályázati kiíráson a PET palack feldolgozó üzem létesítés c. projekttel, valamint a GOP-2.1.4-09/H-2010- 0043 pályázati kiíráson a PET palack hulladékból piaci készterméket elõállító gyártókapacitás kiépítése c. projekttel és a GOP-1.3.1-11/C-2012-0071 pályázati kiíráson a Szabadalom hasznosító késztermék gyártásához új technológiai eljárások meghonosítása c. projekttel elnyert összesen 153 millió Ft vissza nem térítendõ állami támogatás is segítette. A 2012. december 6-án átadott világszínvonalú üzemben - Magyarországon egyedülálló módon - magas hozzáadott értékû újrahasznosított termékeket állítanak elõ a zsugorított formában visszagyűjtött PET palackokból. A beruházás eredményeként a geotermikus energiával fûtött (nyáron hűtött) üzemben 600 tonna kapacitású granuláló és 600 tonna kapacitású pántoló-szalag gyártó gépsor, valamint két fröccsöntõ berendezés került felszerelésre.
A GREENPET sorra nyeri a díjakat
AWARD
WINNER
2012
BUDAFILTER 94
A GREENPET a hasznosítható hulladék begyűjtésének és újrafeldolgozásának általános érvényű modellje, amely már hazai és nemzetközi szervezetek érdeklődését is felkeltette. A Budafilter 94 Kft. kútépítési anyagokat gyártó korábbi fő profilját átvevő , a német globális cég, a GWE Holding és a Budafilter 94 Kft. által alapított GWE-Budafilter Kft, az Innovációs Nagydíj 2011 pályázaton elnyerte az év leginnovatívabb kisvállalata címet, a Budafilter 94 Kft-vel közösen kifejlesztett és az egész világon árusított reciklált PET-ből készült műanyag szűrőiért. A Budafilter 94 Kft. elnyerte a Green Organizations Green Apple Award 2012 Europe Gold díját, amelyet az angol parlamentben adtak át. 2013 januáijában pedig a Regionális Fejlesztési Holding a rendszergazdának ítélte oda az Ecospinning 2012 díjat a GREENPET kifejlesztéséért. A GREENPET jelentõségérõl és a benne rejlő lehetőségekrõl a Figyelő riportban számolt be 2013. augusztus 22-i számában. 2013. novemberében a GREENPET kifejlesztéséért a Budafilter 94 Kft. a Hungárián Business Leaders Fórum pályázatán III. helyezést ért el. Ezzel jogosulttá vált arra, hogy az Európai Unió Környezetvédelmi Bizottságának kétévente megrendezett díjáért (European Business Awards fór the Environment) versenyezhessen 2014-ben.
GREENPET A PET palackok zsugorításán alapuló visszagyűjtő és újrahasznosító rendszer
Az eljárás hasznossága számokban
A semmilyen károsanvag-kibocsátással nem járó, csekély áramfogyasztást (kb. 10 fillér egy zsugorítás) igénylő elektromos zsugorítás és az elkülönített postai szállítás együtt számos haszonnal jár mind a háztartás, mind az újrahasznosítás és így a nemzetgazdaság szempontjából is:
-
A háztartások a kényelmi szempontok mellett (a zsugorítmányok kezelése egyszerű, tárolásuk kevés helyet igényel) anyagilag is érdekeltek a rendszer használatában: minden visszagyűjtött zsugorítmány után a rendszergazda átvételi díjat fizet. (Ami most két forint, de a visszavételi- vagy betétdíjas rendszer bevezetésével ez jelentősenmegemelkedhet.)
-
A Magyar Posta a meglévő logisztikai kapacitásának kihasználását a zsugorítmányok szállításával igen nagy mértékben megnövelheti. A zsugorított palackok elkülönített, inverz logisztikán alapuló visszagyűjtése a szállítási költségekben óriási megtakarítást tesz lehetővé a hagyományos (levegőt is utaztató) gyűjtési módokhoz viszonyítva.
-
A más hulladékkal nem keveredő, tisztán maradó, színre válogatott zsugorítmányok pedig
-
olyan magas hozzáadott értékű újrahasznosítást tesznek lehetővé, amelyekre jelen pillanatban más gyártók csak nagyon drága tisztító és szelektáló eljárások alkalmazásával képesek.
A GREENPET-rendszer országossá tételével a jelenleg hulladéklerakóba kerülő vagy visszagyûjtetlenül maradó PET anyagot teljes egészében újra lehet hasznosítani! A magyarországi PET kibocsátás néhány fő számadata:
Éves kibocsátás: 1,8 milliárd palack/év, cca: 50.000 tonna
Újrahasznosítás: az éves begyûjtés 30-35%-a
A GREENPET országos programmá válásával számos (legalább ezer) új munkahely keletkezne a készülékgyártásban és az újrahasznosításban, éppen abban a dunaújvárosi térségben, amelyben az ISD Dunaferr Zrt-ben feleslegessé vált létszám kapcsán a depresszió réme fenyeget.
GREENPET nevelési program: a SULIPET
Az ökológiai tudatosság mellett a GREENPET, mint világszínvonalú magyar innovációkat megvalósító rendszer a diákok nemzeti büszkeség-tudatának emeléséhez is hozzájárulhat. Fontos, hogy minden iskola birtokába kerüljön - a gyereklétszámtól függően - egy vagy több zsugorító készülék, amelynek segítségével a tanulók megismerik a készülék használatát és a GREENPET rendszer minden fontos elemét, továbbá látogatást tegyenek a mezõfalvi újrahasznosító üzemben.
Az iskolák is kapnak vonalkóddal ellátott gyűjtő zsákokat és a szemléltetés során, valamint a pedagógusok által az iskolában zsugorított PET palackok után megilleti õket (vagy alapítványukat) az átvételi díj. A GREENPET-nek azonban nem célja az iskolai zsugorítás, hanem az hogy a tanulók - megtapasztalva a visszagyűjtés és újrahasznosítás egységének fontosságát - a szüleikkel is megismertessék a rendszer használatával járó előnyöket és a háztartásokban elterjedjen a zsugorítás. Erre a célra lett kifejlesztve a GREENPET iskolai gyűjtő modulja, a SULIPET, amelynek keretében az iskolákon keresztül kerülnek kihelyezésre háztartási készülékek. Amelyik háztartás az elvárt zsugorítmány-számot teljesíti, a készüléket megtarthatja. Ez a modul alkalmas a diákok, osztályok és iskolák versenyeztetésére. Az átvételi díjon a háztartások és iskolák (alapítványaik) megosztoznak.
Érdekesség - újrahasznosítható használt pelenka, PET palack, cigaretta csikk, csipszes-zacskó
Nemrégiben Tóm Szaky, az Egyesült Államokban dolgozó ismert hulladék feldolgozó cég - a TerraCvcle - magyar származású alapítója és vezetője, valamint a Budafilter 94 Kft. ügyvezetője, Simon Lajos találkoztak. Mindketten azonos platformon valósították meg innovációikat, miszerint a hulladék nem szemét, hanem értékes alapanyag. Az első látásra haszontalan szemetet - PET palack, használt pelenka, cigaretta csikk, zacskó stb. - begyűjtő és recikláló TerraCycle a világ számos országában mûködik, A legtöbb hulladékot a TerraCycle az USA-ban gyűjti be, de csikkeket és csipszeszacskókat Magyarországon is lehet küldeni a cégnek. Tóm Szaky respektált médiaszemélyiséggé is vált, akinek a New York Times-ban blog-rovata van. Simon Lajos és Tóm Szaky jövőbeli együttműködése segítheti a GREENPET világkarrierjét is.