Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Mezőhír
-
Utoljára módosítva 2014. február 02. (vasárnap) 13:41
-
Publikálva: 2014. február 02. (vasárnap) 13:41
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 2304
Egy település életét, fejlődését nagyban meghatározza, hogy a bajban milyen módon tud összefogni a közösség. A mindennapok során számos alkalommal kell tanúbizonyságot tenni emberségből, önfeláldozásból, segítségnyújtásból. Ha egy faluban önkéntes tűzoltó egyesület alakul, akkor annak a községnek óriási szerencséje van, hiszen olyan emberekre számíthatnak, akik minden körülmények között kisegítenek a szorult helyzetből. A Mezőfalvi Önkéntes Tűzoltók nem csak a település határain belül teszik le névjegyüket, hanem ott voltak a devecseri vörös iszapnál, Kulcson a löszfalomlásnál és Dunaföldvár-Kisapostag vonalában az árvíznél is! A mostani beszélgetés aktualitását pedig az ónos eső adja. Két vezetővel, Kaltenecker Miklóssal és Sudár Mihállyal beszélgettünk:
Tavaly márciusban kollégákat mentettek
- Sudár Mihály: 2008-ban a 30 fővel újraalakult mezőfalvi önkéntesek csak két működőképes légzőkészüléket örököltek az egyesület jogelődjétől. A szertárban fellelhető eszközök között főleg a 70-es, 80-as évekbeli sisakokat, tömlőket, és 8-10 darab úgynevezett csőkabátot találtunk. Az indulásnál több volt a lelkesedés, mint az eszköz. Azóta sok munkával és szolgálattal hatékony beavatkozó egységet sikerült faragni a társaságból.
- Nemcsak a katasztrófahelyzetek elhárításánál találkozhatunk a mezőfalvi önkéntesekkel, hanem aktív részesei a közösségi életnek is.
- Kaltencker Miklós: Alapszabályunk tartalmazza a hagyományőrzést, melyhez szorosan hozzátartozik a szervezet nyitottsága. Nagy a feladat, mert még előttünk áll az ifjúsági tűzoltómozgalom újjáélesztése is. Minden évben igyekszünk a gyerekekkel megismertetni munkánk jelentőségét. Az óvodásoknak még nagyon nagy csoda a tűzoltóautó. Erre minden óvodás felkapja a fejét, de közben a játékosság mellett az oktatás is fontos, hiszen ők a legveszélyeztetettebbek. Ők bújnak el, ha baj van, és őket a legnehezebb megtalálni.
2013-ban tűzoltók vitték a Mikulás csomagját
- Az állandó változó jogszabályi környezetben mennyire sikerül a szabályoknak megfelelően dolgozni?
- Sudár Mihály: A törvények miatt nemrég vezetőségváltásra került sor. Nem lehetett hivatásos tűzoltó a vezető. Azóta ez is változott, de mi maradunk a mostani felállásnál. Minden szabályszerűen működik, ami nagy szó!
- Volt időszak, amikor a konyhapénzből kellett tankolni. Most hogy áll az egyesület?
- Sudár Mihály: 2013 végén elég jó évet zártunk. Folyamatosan ápoljuk szponzori kapcsolatainkat, melynek segítségével már sokat fejlődött eszközállományunk. Legutóbb például: a Hankook Tire Magyarország Kft. segítségével újult meg a szertárunk. A következő fejlesztésünkben szeretnénk lecserélni 73-as évjáratú tűzoltóautónkat.
- Kaltenecker Miklós: Sajnos egy adminisztrációs hiba miatt az adó 1%-ról lecsúsztunk. Ez 210 ezer Ft-ot jelentett volna! Azonban örvendetes tény, hogy már mezőfalvi civil szervezettől is kapunk támogatást. A Német Nemzetiségi Önkormányzat ajánlott fel 50 ezer Ft-ot a közelmúltban, de magánszemélyek, cégek és az Önkormányzat is segít.
A Fehárvár úti tűznél
- Rengeteg időt vesz igénybe a szolgálat. Mit szólnak ehhez az asszonyok?
- Kaltenecker Miklós: Az önkéntes tűzoltóskodásnak nemcsak a vonulás a jellemzője, hanem van egy civil élet is az egyesületünk körül. A legtöbb esetben a feleségeink szintén tűzoltók. Ez egy nagy család, ahol gyerekeink is velünk szoktak lenni. Sok közös programunk van. A Misivel mi olyan helyzetben vagyunk, hogy az ő felesége - Kati - a titkárunk. Az én társam pedig a híradós szerepét tölti be. Felveszi a telefont, mint ügyeletes, és a háttérből irányítja az eseményeket.
- Végezetül, hogyan összegezhetnénk?
- Sudár Mihály: A felszereléseinket nevezhetjük kielégítőnek. Bevizsgáltak és tűzoltásra, műszaki mentésre alkalmasak. Arra a feladatra, amit az egyesület vállalt, azt maximálisan kielégíti. Egyedül az autó cseréje okoz fejtörést a jelenlegi működésben. Szeretnénk azonban egy új támogatási formát bevezetni. Ausztriai példára - ahol lakossági pénzalapot hoztak létre településenként - nálunk is gyűjthetnénk az eszközbeszerzésekre. Még ezer forint is nagy segítség, ha a „sok kicsi sokra megy” elvét nézzük. Igazából ez nem nekünk bevétel, hanem rajtunk keresztül a lakosság javára tudnánk fordítani. Ha történik valami, akkor tudjunk menni és segíthessünk!
Aktív közösség a tűzoltóké (2012 augusztus, lecsófesztivál)