24 | 11 | 2024
Főmenü
Események
November 2024
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Hangjegyek, tarsolylemez, focilabda a fán

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Hangjegyek, tarsolylemez, focilabda a fán

A land art, vagyis a tájművészet hagyományos anyagok és módszerek alkalmazása helyett magán a természeten hajt végre mulandó változtatást. Jellemzője a művészeti ismeretek és vizuális kompetenciák a környezetvédelemmel szerves egységben történő fejlesztése, minél több irányú szerteágazó kapcsolódásokkal. A stílus alkotásainak reagálniuk kell egy vagy több környezeti elemre (pl. fény, szél, növények), és/vagy az idő változására.

A stílus egyik úttörője egy magyar származású művész, Dénes Ágnes aki 1932-ben született Budapesten. A II. világháborút családjával Svédországban vészelte át, tinédzser évei óta pedig az USA-ban lakik és alkot Agnes Denes néven. Egyik legismertebb természeti alkotása a "Wheatfield", a volt World Trade Center közelében lévő szemétlerakatot megművelte és búzával beültette, (jóval a közösségi kertek megjelenése előtt) még 1982-ben.

A KLIK Dunaújvárosi rajz munkaközösségét igen lelkes, vállalkozó szellemű pedagógus kollektíva alkotja. Vezetőjük Kádárné Szepesi Ibolya. A tanév során az intézmények, előzetes munkaterv alapján, több helyszínen versenyeket, kiállításokat szerveznek - így a környék nebulói is megismerik egymást, a munkákból ötleteket merítenek, s a rajz szakos tanárok tapasztalatokat cserélnek.

Az idei évben tavaszán nagy feladatra vállalkoztak.”Land art” projektre hívták a települések iskoláit. Intézményenként egy, a bejáratnál elhelyezkedő fát kellet újra alkotni május 8-án 14 óráig. Fontos kritérium volt még, hogy általa kreatív módon a helyi iskola, a település sajátosságainak megfelelően mutassák meg az ott élők egyéni viszonyát az épített környezethez, a természet tisztelete által, s annak megóvása mellett. Az elkészült munkákat dokumentálni kellett, s szakavatott zsűri véleményezi.

A szokatlan feladat teljesen felvillanyozta a diákokat, hiszen itt szárnyalhatott a képzelet, s mindenki hozzátett egy szeletet a saját fához.

Arany János Általános Iskola Dunaújvárosban fészkekkel díszítette művét. Kádárné Szepesi Ibolya volt a vezetője a munkának. Az intézményben nagyon erős a közösségi szellem. Az „Aranyosok” jelmondata így erre utalt, egyszerű volt, de frappáns. Ahány osztály annyi madárfészket (kosárkát) aranyoztak be s helyezték el a fájukon. Jelképezve, az iskolájukba járó gyerekek osztályai mind egy „fészekalja” –a csoportokra jellemző színes, egyéni jellemvonások erősítése mellett. A stílusos alkotást az egybegyűltek elégedetten csodálták, s a kosárkák aranyosan csillogása az arra járókat is odacsalogatta.

A másik városi intézményben, a Vasvári Pál Általános Iskolában a fa Szatmáriné Klaics Mária rajztanárnő vezetésével készült. A sporteszközök felfüggesztésében és a fán való rögzítésében az iskola karbantartója, Bólyás Attila volt a segítsége.

A 6.a osztályos tanulók rajz órán készítették el a díszeket. A felrakásban az úszók és tornászok kivételével az egész osztály részt vett (a hiányzó gyermekek edzésen vettek részt). A hokiütők a 6.b osztályos fiúktól érkeztek, akiknek nagy örömére szolgált, hogy ők is hozzájárulhattak a projekthez. Ahogy hallottuk, a fa nagy feltűnést keltett kicsik és nagyok között egyaránt. A díszítés elérte a célját, mindenkinek feltűnt, örömmel nézegették felnőttek, gyermekek egyaránt.

                    

A Mezőfalvi Petőfi Sándor Általános Iskola is indult a Land art projektben, Császár Mónika lelkes fiatal pedagógus volt a fő szervező.
- Mi az iskolánk művészeti képzését (zene, tánc és képzőművészet) emeltük ki, így a "Művészetek fáját"  4. és 5 osztályos szobrász tanszakos gyerekek készítették el. A díszekkel szerettük volna kifejezni, hogy a zene (kotta-lánc, szélcsengők hangja), a tánc (ahogy a szél fújja a dekorációt és a festett kövek  koncentrikus körökbe való rendezése a fa körül) és a képzőművészet (festményekből, rajzokból készült madarak, szélcsengők, fa bevonása textillel) egységet képeznek és hatással vannak egymásra- tudtuk meg tőle. 

        

Előszálláson az Árpád Fejedelem Általános Iskolában Mátrai Adél volt a projekt vezetője. Az iskola névadójához, Árpád korához kapcsolódtak az alkotások. Honfoglalás kori motívumok kerültek a bejárathoz közeli fára, tarsolylemezek és hajfonatkorongok eredeti színekben, s egyéni variációkkal tarkítva. A tanulók két hétig dolgoztak a műveken, s fontos szempont volt, hogy az elsősöktől a ballagó nyolcadik osztályosokig mindenkinek látható a munkája a fán. A diákok izgatottan várták , milyen lesz a végső hatás, s nem győzték csodálni a kész különlegességet. Közben az intézmény előtti hatalmas parkban éppen az idei első fűnyírás zajlott , így a tájépítészetet is művelhették, várépítést, fűszálakból-ez az alkotás azonban már hétfőre belesimult a környezetbe, s apró kis buckák mutatták csupán, hogy valaha ott vár állott.

A tankerület rajz munkaközösségének ragyogó ötlete nyomán azonban a intézmények diákjainak körében máris elindult a tervezés a land art alkotások megépítésére, s izgatottan várják a következő projektet.

 

Rankasz Brigitta

 

 

Share