24 | 11 | 2024
Főmenü
Események
November 2024
M T W T F S S
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Daruszentmiklós: Az asztrofotózás szerelmesei randevúztak

Felhasználó értékelés
Nagyon rosszNagyon jó 

Panik Zoltán Kecskemétről, Horváth Zsolt Daruszentmiklósról, Jókai András Üllőröl szombat éjjel is  az eget kémlelte

Daruszentmiklós: Az asztrofotózás szerelmesei randevúztak

Csillaglesen két éjszakán keresztül

Vak sötétben, apró piros pontok alapján lehetett tájékozódni péntek és szombat este a daruszentmiklósi iskola udvarán. A környéken erős fényt használni ezúttal szentségtörést jelentett, vagy legalábbis rosszalló tekinteteket vonzott maga után. Az asztrofotósok titokzatos világát lestük meg a találkozó második napján. A rendezvény szervezője Horváth Zsolt beszélt lapunknak az összejövetelről.

- A csillagászat iránt érdeklődő ismerősök közös találkozója mindig hasznos időtöltés – fogalmazta meg felvezetőjében Horváth Zsolt. Magam nem olyan régen kezdtem. Az invitálásra pénteken 18-an érkeztek az ország különböző pontjairól, és még szombaton is maradtak páran. Fontos, hogy olyan helyet találjunk, ahol a fényszennyezés nem zavarja a felvételeket. Panik Zoltán kollégám meg is jegyezte: Itt jobb az ég, mint Kecskeméten, és a Tejút is szabad szemmel jól látható.

- Mire készüljenek, akik ezt a hobbit választják?

- Az égbolt vizuális észlelését követően különböző eszközök használatával és szoftveres segítséggel készíthetünk asztrofotókat. Az észlelés egyszerűbb távcsövekkel megejthető. A fotózáshoz azonban már speciálisan kialakított szerkezetek szükségesek, melyek között a komolyabb felszerelések stabilizáltak, a Föld forgásával szinkronban tartják a megfigyelni kívánt objektumot. A csillagászatban folyamatosan tanul az ember, hiszen minden észleléssel tapasztalatokat szerez.

Panik Zoltán kecskeméti asztrofotós, aki már a kezdő szinttől feljebb, hűtött, natív CCD érzékelős géppel vadászott a csillagokra, kérdésünkre elmondta: - Nagyjából 60 fő aktív asztrofotós van hazánkban, akik hétről-hétre minden egyes újholdkor megpróbálnak új képet készíteni. Nemzetközi szinten igen jól állnak a magyarok, hiszen több nemzetközi díjat is bezsebeltek az utóbbi években. Például Fényes Lóránt 2012-ben kezdő fotósként a londoni királyi obszervatórium Asztrofoto Picture of The Day pályázatán nyert alig három év fotózással a háta mögött. Magyar körülmények között is egyszerűen megvásárolható felszereléssel győzött a többmilliós berendezések ellen. A következő évben Éder Iván megosztott harmadik helyet szerzett. Az első helyezett pedig Francis László lett robottávcső kategóriában. Pici pénzből, pici technikával ott tudunk lenni a világ élvonalában – kapott hangsúlyt a magyarok teljesítménye Panik Zoltán beszámolójában.

Néhány órányi éjszakai égboltfürkészés és némi nyakmerevedés után már a témával elsőként ismerkedő is kiismeri magát a csillagkupolán. A mozgalmas égbolton repülők, műholdak, hulló csillagok észlelése új dimenziót ad eddigi ismereteinknek. Az amatőr csillagászok segítőkész útmutatásai pedig olyan rejtett csodákat is megmutatnak, melyet szabad szemmel csak alig, vagy észre sem veszünk. Októberben folytatják!

A rendezvény Rauf Norbert daruszentmiklósi polgármester támogatásával jöhetett létre, melyet ezúton is köszönnek a résztvevők!

Horváth Zsolt pozícionálás közben a daruszentmiklósi iskola udvarán

 

 

Share