Felhasználó értékelés
- Részletek
-
Szülőkategória: Hírek
-
Kategória: Iskola
-
Utoljára módosítva 2013. augusztus 12. (hétfő) 18:58
-
Publikálva: 2013. augusztus 12. (hétfő) 18:50
-
Írta: Horváth László
-
Találat: 3113
Jaksics Erzsébet
Régi-új igazgató az iskola élén
Jaksics Erzsébet augusztus 16-tól újabb öt évig vezetheti a Petőfi Sándor Általános Iskolát Mezőfalván. Hat éves munka gyümölcse érett most be. A pályázaton elnyert pozíciót nem csak a pályázat kiírója, de az iskola kollektívája is nagy arányban támogatta. A hivatalos kinevezés érvénybelépése előtt kérdeztük az igazgatónőt az elmúlt évekről és az új tervekről:
- Melyek voltak azok a fontos momentumok a korábbi évek munkája során, amelyre alapozni lehetett az igazgatói álláshoz szükséges pályázat benyújtását?
- Intézményvezetői munkám első próbatétele az alapfokú művészetoktatás minősítése volt. Igazgatóhelyettes kollégáimmal sikeresen végigvittük a művészetoktatás akkreditációját, melynek köszönhetően iskolánkban zeneművészeti, képző- és iparművészeti valamint táncművészeti képzés folyhat mind a mai napig. Sokat dolgoztunk a kiváló minősítésért, s nagyon büszkék vagyunk rá.
- Nem a mélyvízben kellett először úszni próbálni, mivel előtte egy éve már megbízottként tevékenykedett. Hogyan fogadták akkor a kollégák?
- A munkatársaknak nagy meglepetést nem okoztam, mert előtte hosszú évekig együtt dolgoztunk. Nemcsak kollégaként, hanem közép- és felsővezetőként is ismertek. Emberileg, szakmailag is nagyon pontos képet alkothattak arról, hogy mennyi munka, milyen intézményi stratégia megvalósítása várható a vezetésem alatt. Őszintén remélem, hogy megfeleltem az elvárásaiknak és nem okoztam csalódást. Talán ők is elégedettek és büszkék arra a sokrétű és magas színvonalú oktató-nevelő munkára, amit közösön létrehoztunk.
- Mi volt az a pedagógiai program, ami ezen időszak alatt futott az iskolában?
- Amint említettem, számomra az egyik legfontosabb feladatellátás, az alapfokú művészetoktatás. Ez a képzési forma más, több mint egy szakkör, bár ahhoz hasonlóan a gyerekek vonzódásaira és képességeire alapoz, de sokkal komolyabb követelményeket támaszt mind a pedagógusokkal, mind a résztvevő gyerekekkel szemben. Ez garancia arra, hogy a diákok által itt eltöltött idő minőségi legyen, s ezáltal olyan produkciók és olyan teljesítmények jöjjenek létre, amelyekre egyformán büszkék a szülők és a pedagógusok is.
Néptánc tagozat tanévzáró 2013
A művészeti nevelés mellett, nagyon fontosnak tartom a színvonalas nyelvi képzés megvalósítását is! Figyelembe véve a helyi sajátosságokat, iskolánkban a német nyelvet preferáltuk az angollal szemben. Mezőfalván mind a mai napig élnek német nemzetiségiek, ezért a nemzetiségi nyelvoktatást erősítettük. A törvényi keretek is kedvezőbb feltételeket biztosítottak ehhez a nyelvoktatási formához. Például több normatívát, magasabb óraszámot, aminek köszönhetően eredményesebbé válhatott a német nyelvoktatásunk. A nyelv- és művészetoktatás mellett, amely főként a tehetséggondozás területét öleli fel, mindig is szívügyemnek tartottam, hogy azok a diákok, akik bármiféle hátránnyal küzdenek, kellő segítséget kapjanak az általam irányított iskolában. Kollégáimmal őszintén hisszük, hogy pedagógusként nekünk az a feladatunk, hogy minden feltételt biztosítsunk ahhoz, hogy diákjaink képességeik legjavát tudják kibontakoztatni. Én úgy érzem, e tekintetben is jó úton járunk, hiszen a szociális hátrányokkal küzdő gyerekek számára bevezettük az integrált pedagógiai rendszert (IPR). A sajátos nevelési igényű és a beilleszkedési, magatartási, tanulási nehézséggel küzdő diákok számára pedig létrehoztuk az egységes pedagógiai szakszolgálatot. Mindez azt jelenti, hogy Mezőfalván teljes körű integrációt valósítottunk meg!
- Az oktatási intézmények legegyszerűbb és egyben legbeszédesebb színvonalmérője, hogy milyen sikeresek a kikerülő gyerekek. Ezzel kapcsolatban milyen visszajelzések vannak?
- Én nagyon büszke vagyok a gyerekeinkre. Úgy érzem, hogy a dunaújvárosi, székesfehérvári és más települések középiskolái szeretik a mezőfalvi diákokat. Általában az a vélemény róluk, hogy felkészültek, sokoldalúak, jól neveltek és kiváló közösségi emberek.
- Az Ön vezetésének első időszakában történt egy hatalmas változás az iskolát illetően. Közel 240 millió Ft-os pályázattal felújították az intézményt.
- A település képviselőtestületével, és az önkormányzat dolgozóival nagyon szoros és hatékony kapcsolatot alakítottunk ki az elmúlt évek során, s ennek köszönhetően egy nagyon sikeres felújításra kerülhetett sor az iskolában. Nehéz időszakot éltünk át, hiszen tanítási időben folytak a munkák, de azt gondolom, hogy az a látvány, ami az itt elhaladó, vagy az intézménybe betérő elé tárul, önmagáért beszél. Egy nagyon szép, nagyon célszerű és nagyon impozáns épület jött létre, amiről Márok Csaba, Mezőfalva polgármestere sokszor el szokta mondani: „ A tartalomhoz igazítottuk a formát.”
Természetesen ahhoz, hogy ez a pályázat sikeres legyen, a pedagógusoknak szakmailag nagyon sokat le kellett tenni az asztalra.
A 2009-2010-ig tartó felújítás során a tartalomhoz igazították a formát
- Ez volt a múlt. Nézzünk elébe a jövőnek! Olyan változások történtek az oktatásban, hogy újra kellett pályázni az igazgatói székre. Mi volt a motiváció?
- Hatévnyi kemény munkával értük el azt a technikai felszereltséget, azt a szakmai tudást, ami most az intézményben rendelkezésre áll. Megvallom őszintén, szeretném ezt egy kicsit kiélvezni. Nagyon sokat pályáztunk, és a pályázati eredményeket most lehetne csúcsra járatni. Szeretném, ha ebben részen lehetne. Fontos motiváció volt számomra az is, hogy előző pályázatom elkészítésekor az intézmény fejlesztési stratégiáját 15 évre előre megterveztük, s örülnék, ha megvalósulnának az elképzeléseink. Vezetőtársaimmal közel egy korosztályt képviselünk, most járunk szakmai életünk csúcsán és azt gondoltam, van még bennünk annyi lendület, tudás, hogy hasznára lehessünk, s még tovább fejleszthessük szeretett iskolánkat. Bizonyára el fog érkezni majd az az idő is, amikor már nem leszünk képesek pluszt hozni ennek az intézménynek, akkor újra elgondolkodunk, hogyan tovább?... De most még úgy érezzük, képesek vagyunk megfelelni az új kihívásoknak.
Nem győzöm hangsúlyozni, nem csak az én pályáztam, hanem az a szakmai csapat is, amely a helyetteseimből és a munkaközösség-vezetőimből áll. Az újraválasztás sikerét közösen értük el.
- Melyek azok a tervek, amiket az elkövetkezendő öt évben meg szeretne valósítani?
- A változó törvényi feltételekhez kell alkalmazkodnunk elsősorban. Sajnos a szakszolgálatot, mint intézményegységet és tevékenységi formát elveszítjük. Viszont a sajátos nevelési igényű tanulók és a BTMN-es tanulók - beilleszkedési, tanulási, magatartási nehézséggel küzdők - ellátása megtartható. Mi az ő szakszerű ellátásukat kívántuk megoldani akkor, mikor a szakszolgálatot létrehoztuk. Az az intézmény, amelyik erre felkészült, az most is elláthatja ezt a feladatot saját jogon. Nem kell a kormányhivatal által működtetett utazó-gyógypedagógusi hálózatot igénybe venni. Nekünk az a tapasztalatunk, hogy a helyben lévő fejlesztőpedagógus, vagy gyógypedagógus szerves része lesz az intézménynek, a gyerekek mindennapjainak, így olyan kapcsolatok, olyan team-munkák jönnek létre a kollégák között, amelyek képesek maximálisan a diákok fejlődését szolgálni. Egy olyan pedagógus, aki csak rövid ideig van jelen az intézmény életében, ezt a munkát nehezebben tudja megvalósítani. Olyan bejáratott útjaink, módszereink, „jó gyakorlataink” vannak, amelyekhez elengedhetetlen, hogy a gyógypedagógusok ott legyenek közvetlenül az intézményben, mert nélkülük ezeket nem lehet megvalósítani.
- Akkor ezek a célok garanciát adhatnak az itt dolgozóknak, hogy biztos munkahelyük lesz?
- Én úgy gondolom, a jelenlegi feltételek szerint és a tankerületi visszajelzések alapján jól gondolkodtunk, jól terveztünk és az általunk felvázolt terv megvalósítható. Ez vonatkozik a művészetoktatásra és a tehetséggondozásra is, amit szeretnénk még jobban kiteljesíteni! Szép eredményeink vannak a sport területén a birkózó szakosztály tekintetében, valamint a tánc és a zeneművészet területén, de profilunkból hiányzik a természettudományos kör. Itt még van hova fejlődnünk. Remélem új kollégánk, akit sikerült Mezőfalvára csábítani, szívesen foglalkozik majd a tehetséggondozással, s jó magam is tervezem, hogy részt vállaljak ennek megvalósításában.
- Milyen támogatottsággal került beadásra az igazgatói pályázat?
- Körülbelül háromnegyedes volt a támogatottság, de a pontos számokat nem jegyeztem meg. Az biztos, hogy az előző választáshoz képest most többen voksoltak rám. A későbbiekben fontosnak tartom, hogy megismerjem azok véleményét, akik nem támogattak, szeretném tudni, s megfontolás tárgyává tenni, hogy miben szeretnének más irányt szabni az intézmény fejlesztésének.
- Az iskolában egy jól látható helyen nagy felirat hirdeti: „Több, mint egy iskola”. A következő öt évben is így lesz?
- Nagyon remélem, hogy igen! A pályázatomban ezt a célt fogalmaztam meg, s minden erőmmel azon leszek, hogy ez megvalósulhasson.